ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,1272
EURO
7,2105
IMKB
62.336
ALTIN
236,310
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın12/27 ºC
Ankara8/14 ºC
İstanbul14/18 ºC
İzmir16/24 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye Hep İyi Niyetlidir
16 Mayıs 2009 / 11:23
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin bölgesel meselelerde, hep iyi niyetli ve yapıcı olduğunu, katkılarını bu yönde kullandığını söyledi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin bölgesel meselelerde, hep iyi niyetli ve yapıcı olduğunu, katkılarını bu yönde kullandığını söyledi.
Cumhurbaşkanı Gül, resmi ziyaret gerçekleştirdiği Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmelerin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, ''Suriye, Türkiye için Orta Doğu'ya açılan, Türkiye, Suriye için Avrupa'ya açılan kapıdır'' diyerek, iki ülkenin her alandaki ilişkilerini geliştirmek zorunda olduğunu vurguladı.
Görüşmede, Filistin meselesi üzerinde de ağırlıkla durduklarını anlatan Gül, ''Filistin'in haklı davasının neticeye ulaşması gerekir. Bu da Filistin halkının kendi devletini kurma hakkıdır'' dedi.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ardından Türkiye'nin tutumunun netlik kazandığını belirten ve gelecekte bölgede nasıl bir rol üstleneceğini soran Suriyeli gazeteciye şu yanıtı verdi:
''Türkiye olarak sorunların çözümüne yapıcı bir şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Türkiye, bölge meselelerinde hep iyi niyetlidir, hep yapıcıdır, katkılarını bu yönde kullanmaktadır. Sadece Orta Doğu ile ilgili söylemiyorum, daha geniş söylüyorum, barış olursa güvenlik sorunu olmaz, ilişkiler gelişir ve refah olur.''
Gül, bir gazetecinin, son günlerde Ürdün Kralı Abdullah ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın Şam'a ziyaretlerde bulunduğunu, Filistin liderlerinden Halit Meşal'in de Şam'da yaşadığını anımsatarak, görüşmede Filistinliler arasındaki bölünmüşlüğün gündeme gelip gelmediğinin sorması üzerine, "Görüşmede en çok konuştuğumuz konulardan biri, Filistin'in birliğidir. İki Filistin devleti düşünülemez. Filistin'de bir an önce ulusal birlik sağlanmasını temenni ediyorum. Yoksa Filistin davasına en büyük zarar verilir" yanıtını verdi.

DİĞER HABERLER