ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2647
EURO
7,3604
IMKB
62.336
ALTIN
241,782
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın15/33 ºC
Ankara12/28 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir17/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zihniyet Dönüşümü Olmalı
16 Mayıs 2009 / 11:29
Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Türkiye'de kadına yönelik şiddetle mücadeleye zemin oluşturacak gerekli yasal düzenlemelerin yapıldığını söyledi.
Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Türkiye'de kadına yönelik şiddetle mücadeleye zemin oluşturacak gerekli yasal düzenlemelerin yapıldığını söyledi.
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM)Kadın ve Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunun gerçekleştirdiği toplantıya katılan Kavaf, kadına yönelik şiddetle mücadele için yasal düzenlemeler, mağdurlara dönük destek ve koruma hizmetleri gibi acil tedbirlerin alınmasına ihtiyaç duyulmasının yanında, toplumun bilinçlendirilmesi ve kadınların güçlendirilmesi amacıyla uzun soluklu dönüşüm sağlayıcı politikaların oluşturulması gerektiğini dile getirdi.
Bakan Kavaf, ''Türkiye'de kadına yönelik şiddetle mücadeleye zemin oluşturacak gerekli yasal düzenlemeler yapıldı. Ancak bunların uygulamaya tam anlamıyla yansıdığını, kadına yönelik şiddeti tamamen ortadan kaldıracağını söylemek mümkün değil. Söz konusu sorunla baş edebilmek için yegane yol toplumsal zihniyet dönüşümünün sağlanmasıdır'' diye konuştu.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ise yaptığı konuşmada toplumdaki dezavantajlı grupların, kız çocukları ve engelli çocukların toplumsal hayata tam ve eşit katılımı sağlanmadıkça, Türkiye'nin gerçek anlamda demokratik bir ülke olamayacağının farkında olduklarını söyledi.
DİĞER HABERLER