ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,1272
EURO
7,2105
IMKB
62.336
ALTIN
236,310
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın12/27 ºC
Ankara8/14 ºC
İstanbul14/18 ºC
İzmir16/24 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakü katliamında Ermeni ilişkisi
16 Mayıs 2009 / 10:55
Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi'ne 30 Nisan'da silahlı baskın yaparak 12 kişiyi öldüren Ferda Kadirov'un Ermeni kökenli bir kişiyle sürekli telefon irtibatı kurduğu ortaya çıktı.
Azerbaycan Cumhuriyet Başsavcılığı ve İçişleri Bakanlığı'nca yapılan ortak açıklamada, araştırmalar sonucunda Kadirov'un Rusya Federasyonu'ndan döntükten sonra geçen yılın ekim ve kasım aylarında Gürcistan'ın Marneuli Şehri'ndeki Daştepe Köyüne geldiğinin tespit edildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, Gürcistan gizli servisiyle ortaklaşa yapılan araştırma sonucunda terörist bu tarihlerde kendisini Gürcü asıllı gibi tanıtan ancak milliyetçe Ermeni kökenli olan 1961 doğumlu Gürcistan vatandaşı Qrigoryan Sergey Yegoroviç ile sürekli telefon irtibatı içinde oldu.

Daha sonra Ermeni kökenli kişiyle birlikte silah mağazasından 500 Lari'ye(300 Dolar) Makarov marka tabanca ve 200 Lari'ye de(115 Dolar) 100 adet mermi satın aldı.

Katliamla Sergey Qrigoryan'ın ilişkisinin bulunup bulunmadığı ve silahın elde edilmesinde yasadışı bir durumun olup olmadığının incelendiği belirtilirken,Azerbaycan Devlet Sınır Hizmeti ile birlikte söz konusu silahın Azerbaycan'a hangi yolla geçirildiğinin de araştırıldığı bildirildi.

Gürcü makamlarıyla teröristin evni de yapılan aramada da çeşitli telefon numaraları bulunan defter,15 adet video kaset ve Rus dilinde yazılmış “Telefonun kamerasına bak, kim olduğumu görürsün” yazılı bir kağıt parçası bulundu.

Araştırmada ayrıca Kadirov'un telefonuna “Benim için aşk yoktur,yalnız nefret var,Bakü'ye geliyorum,karşıma kim çıkarsa yaşına bakmadan işte böyle vuracağım,polise teslim olmayacağım,öldürmekten haz alacağım” şeklinde yaptığı kaydın,bir canavar maskesinin ve tabancayla ateş ederken çekilen video görüntülerinin de ele geçirildiği açıklandı.
DİĞER HABERLER