ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0307
IMKB
62.336
ALTIN
227,073
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın5/13 ºC
Ankara2/7 ºC
İstanbul1/4 ºC
İzmir4/11 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı Gül İran'a gitti
10 Mart 2009 / 12:36
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni ABD yönetiminin, verdiği mesajlarla, dünyaya bakışıyla yeni bir dönem başladığını belirterek, ''Böyle bir yeni dönem ortaya çıkarken de herkesin hazırlıklı olması dünya barışı ve istikrarı açısından çok önemlidir'' dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, İran'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Ekonomik İşbirliği Teşkilatının (EİT) 10. Zirvesi'ne katılmak üzere Tahran'a gittiğini belirterek, ''Tahran'da gerçekleştirilecek zirvenin başlıca konularından birini, küresel mali ve ekonomik krizin etkileri ve krizin EİT bölgesi içinde fırsatlara dönüştürülmesi amacıyla alınacak önlemleri tartışmak olacaktır'' diye konuştu.
Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, bir gazetecinin, ''İkili görüşmelerde temel olarak ele alınacak sorunlar nelerdir? Hamaney ile de görüşecek misiniz?'' sorusuna Gül, "Bütün bu söylediğiniz liderlerle görüşmeler planlanıyor. Herkes şunu takip ediyor ki yeni bir dünya içerisindeyiz. Dünyada yeni bir gelişme var. ABD'deki seçimden sonra iş başına gelen yeni yönetimin, verdiği mesajla, dünyaya bakışıyla yeni bir dönem başladı. Dolayısıyla bu yeni dönem içerisinde önemli meselelerle karşı karşıya kaldığımız bölgelerden birisi de burasıdır. Afganistan, İran, Pakistan-Afganistan arasındaki sıkıntılar... Bütün bunlar hep karşılıklı konuşacağımız konulardır. Ayrıca böyle bir yeni dönem ortaya çıkarken de herkesin hazırlıklı olması, dünya barışı ve istikrarı açısından çok önemlidir" yanıtını verdi.
Bir gazetecinin, ''Obama seçildikten sonra 100 gün içinde bir Müslüman ülkenin başkentinden İslam dünyasına sesleneceğini açıklamıştı. Böyle bir beklentiniz var mı? Bu başkent Ankara olabilir mi?'' sorusuna Gül, ''Eğer o anlamda bir bağlantı kuracaksanız Ankara'ya gelmesi başlı başına bir mesajdır'' yanıtını verdi.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ