ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2605
EURO
7,3554
IMKB
62.336
ALTIN
242,791
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın18/36 ºC
Ankara12/30 ºC
İstanbul18/27 ºC
İzmir17/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Madran'da Mikro Hes
16 Mayıs 2009 / 14:41
Madran Mikro Hes 40 Yıl Aradan Sonra Yine Enerji Üretecek!

Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde 40 yıl öncesine kadar ilçenin enerji ihtiyacını karşılayan Madran Mikro Hidro Elektrik Santrali, yaklaşık yarım asır aradan sonra tekrar enerji üretimine başlayacak.

Bozdoğan belediye başkanı Tümer Apaydın ve Hidro Elektrik Santralinin fizibilite raporunu hazırlayacak olan Şirket müdürü Ahmet Zihni Dinçer eski santrel dairesinde incelemelerde bulundular. Bozdoğan'ın sırtını dayadığı Mandran yaylalarından akıp gelen pınar sularının belediye su dolum tesislerinde el değmeden tam donanımlı makinalarda hijyenik birşekilde dolum yapıldığına dikkat çeken başkan Apaydın,Madran yaylasının suyunu iki aşamalı değerlendireceklerini söyledi.

40 Yıl öncesine kadar su dolum tesisi ve ilçenin enerjisinin bu HES'den karşılandığını hatırlatan başkan Apaydın,"Bozdoğan'da 40 yıl önce büyüklerimiz bunu düşünmüş ve bu santrali faaliyete geçirmiş. 40 Yılönce Bozdoğan'da elektrik yokmuş. Bu nedenle'de hem işletmenin, hem de Bozdoğan'ın enerji ihtiyacını karşılayabilmek için Mikro HES'i kurmuşlar.

Bizde temiz enerji üretip,enerji giderlerimizi minimum düzeye çekmek için 40 yıl sonra bu santrali faaliyete geçirmek istiyoruz. Fizibilite raporlarının hazırlanmasının ardından mevcut Santraldeki sistemi'de yenileyip, enerji üretimine geçmeyi planlıyoruz. Kendi enerjimizi ürettiğimiz taktirde işletmemiz ve belediyemiz için ödediğimiz yıllık 1 trilyon liralık elektrik gider kasamızda kalacak. Aynı zaman kendi üretimimizi gerçekleştireceğimiz için ülkemiz enerji üretimine de katkı sağlamış olacağız" dedi. Mikro santralin devreye girmesiyle bir damla suyun dahi boşa gitmeyeceğine dikkat çeken Şirket müdürü Ahmet Zihni Dinçer ise,"40Yıl öncesini burada tekrarlamak mümkün gözüküyor.

Ancak suyun debisini araştırmalarla tekrar ölçmemiz gerekiyor. Suyun Debisi ve düşüm noktasını ölçtükten sonra mevcut santralin iyileştirilmesine hızla geçebiliriz. Mikro Hidro Elektrik santralinde üretilecek olan enerjiyle işletmenin enerji ihtiyacı karşılanmış olacak. Her şeyden önce su iki kez değerlendirilecek ve hiç boşa su gitmeyecek"dedi.

HABER:YILMAZ ÖLMEZ/ÖZEL HABER

DİĞER HABERLER