ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2605
EURO
7,3554
IMKB
62.336
ALTIN
242,791
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın18/36 ºC
Ankara12/30 ºC
İstanbul18/27 ºC
İzmir17/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Domates Üreticisine Erken Uyarı
17 Mayıs 2009 / 10:01
Çilek'te Olduğu Gibi Domates İçinde Erken Uyarı Geldi!

Aydın'ın Domates ambarı konumunda' ki Yenipazar,Dalama ve Köşk bölgesinden hasat öncesi erken uyarı geldi.Köşk ziraat odası başkanı Metin Kaymakçı 3 ay önce yaptıkları açıklamada çilek hasadının gelmesi beklenmeden ihracat çalışmalarının başlatılması gerektiğine dikkat çekerek,ihracatın önünün açılması için hükümetin şimdiden bir takım önlemler alması gerektiğine vurgu yapmıştı..

Çilek sezonu öncesi yaptıkları açıklamaların ardından ihracatta bir sorun yaşanmadığına vurgu yapan Kaymakçı,"Geçtiğimiz yıllarda ihracatta bir takım sıkıntılar yaşanmasından dolayı üretici ürününe pazar bulamamıştı. Bu nedenle' de fiyatlar çok düşük seyretti.Fakat bu sezon çilekte çok yüksek olmamasına rağmen fiyatlar iyi seyrediyor.Üreticilerimiz hasat öncesi büyük bir karamsarlık içerisindeydi.

Çünkü fiyatların geçtiğimiz yıllarda çok düşük olması üreticilerimizi yeni sezon öncesi düşündürüyordu. Çileğin ardından domateste de iyi fiyat beklentisi var. Çünkü bölge üreticisi geçen yıl mazot,gübre ve ilaçta en pahalı girdileri kullanmasına rağmen fiyat konusunda hayal kırıklığı yaşamıştı.Bölge üreticisi olarak bizim üretimde Hiçbir sıkıntımız yok.Üreticilerimiz en kaliteli şekilde ürününü yetiştiriyor.

Fakat ihracat pazarının hazır tutulması en büyük beklentimiz.Son günlerde havaların iyiden iyiye ısınmasıyla fidanları' da geliştirdi. 15Haziran'dan itibaren hasadımız başlar.Bölgemizde özellikle sofralık domates yetiştiriliyor.

Yine salçalık domateslerde renk ve aroması nedeniyle tercih ediliyor.Bizim tek isteğimiz ihracat kapısının açık tutulmasını istiyoruz.Bizler çok kaliteli domates üretmemize rağmen maalesef hak ettiğimiz parayı alamıyoruz.İhracatta bir sıkıntı yaşanmazsa üreticimizde emeğinin karşılığını alacağına inanıyoruz" dedi.

HABER:YILMAZ ÖLMEZ-KÖŞK

DİĞER HABERLER