ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/15 ºC
Ankara-2/10 ºC
İstanbul3/10 ºC
İzmir2/14 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TİRYAKİYE RESİMLE UYARI
10 Mart 2009 / 13:13
Tiryakiler, sigaranın zararları konusunda yazıların ardından resimlerle de uyarılacak.
Tiryakiler, sigaranın zararları konusunda yazıların ardından resimlerle de uyarılacak.
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkan Vekili Mehmet Küçük, Avrupa Birliğine (AB) uyum ve sigara tüketiminin azaltılması çalışmaları çerçevesinde, sigara paketlerinde resimli uyarı uygulamasına geçileceğinini bildirdi.
Bu amaçla ilgili kurum temsilcilerinin yanı sıra, psikiyatrist, pediatri, halk sağlığı, onkoloji ve iletişim uzmanlarından oluşan bilimsel bir komisyon kurulduğunu kaydeden Küçük, komisyonun AB'nin belirlediği 42 resim arasından seçim yapacağını söyledi.
Halen İngiltere, Belçika ve Romanya'da sigara paketlerinde resimli uyarı bulunduğunu kaydeden Küçük, ''Bizde de, oluşturulan komisyon mayıs ayına kadar AB'nin belirlediği 42 resim arasından seçim yapacak. Daha sonra AB Komisyonu ile Brüksel'de bir protokol imzalanacak. Ardından da firmalara (seçtiğimiz resimler şunlar, uygulama 1 Ocak 2010'da başlıyor, ona göre hazırlığınızı yapın) diyeceğiz'' diye konuştu.
TAPDK Başkan Vekili Küçük, programa göre 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren satılan bütün sigara paketlerinin üzerinde yazıların yanı sıra resimli uyarıların da yer alacağını belirtti.
Araştırmalar, uyarıcı resim uygulamasının sigarayı bırakmada yüzde 20 etkili olduğunu ortaya koyuyor.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ