ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2773
EURO
7,3787
IMKB
62.336
ALTIN
242,390
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın15/33 ºC
Ankara12/28 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir17/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Söke Örnek Oldu..!
18 Mayıs 2009 / 10:12
Söke Tarih Ve Kültür Korumacılığına Örnek Oldu...!

SÖKE TARİH VE KÜLTÜR  KORUMACILIĞINA   ÖRNEK OLDU...!
 
Aydın merkezde ve bir çok ilçelerde yaşayan Rum  nüfusunun  oluşturduğu mahallelerden  işgal yıllarının bittiği 1922' den sonra  ayrılmaları üzerine eski kent dokusu bakımsızlıktan kaderine terk edilmişti.
 
Söke ilçemizdede Kemalpaşa Mahllesinde yer alan eski rum evlerinin bir çoğu bakımsız ve  kaderine  terk edilmiş  iken Avrupa Fonlarından temin edilen ödeneklerle oluşturulan Proje sayesinde yeniden hayata döndürülüyor.
 
Konuya ilişkin Aydın eski eserler Derneği 2. başkanı  araştırmacı haber yazarı Mehmet ÖZÇAKIR tarafından araştırma ve incelemede ;
 
1770'li yıllardan itibaren varlıklı Rum ailelerin yaşadığı, ustalıkla yapılmış tarihi konutların bulunduğu Kemalpaşada , günümüze kadar ayakta kalma mücadelesi vermiştir. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra yaşanan mübadele sonucunda, Rumların terk ettiği bu mahalleye Türk aileleri yerleşmiş ancak zaman içerisinde yerleşimcilern bu semtten ayrılmaları ile kiraya verilen bu yapılar maddi yetersizliklerden dolayı hak ettiği değeri göremeyip virane halini aldığını tespit etti.

Söke'nin en eski yerleşimi olan bu mahallenin, kentin tarihi ve kültürel dokusunun korunmasında önemli bir yeri bulunduğunu aktaran ÖZÇAKIR , bölgenin 2001 yılında kentsel SİT alanı ilan edilip koruma altına alındığını da hatırlattı. "Mahallede, 2004 yılından bu yana 5 tescilli yapının kamulaştırma işlemi bitirilmiştir.. Toplam 105 parseli kapsayan 'Sokak Sağlıklaştırma Projesi' tamamlandığını belirten ÖZÇAKIR ;

"Söke belediyesinin önderliğinde oluşturulan bir birim tarafından öncelikle eski yapıların onarımı için “Söke Kemalpaşa Mahallesi Evleri restorasyonu için teknik personel eğitim projesi”, Avrupa Birliği  Değerlendirme Komitesi'nce uygun bulundu.   AB projelerinden  temin edilen  166 bin 400 Euro krediyle restore edilecek. Bu konuda  açılan "usta ve nitelikli eleman eğitme ve yetiştirme" kursları sonucu  35 teknik eleman yetiştirildi .Sertifikalı ustalar tarafından örnek bir yapı Söke belediyesine kazandırıldı.Ancak daha yapılacak çok iş var." dedi.
 
NE DİYELİM DARISI DİĞER DUYARLI BELEDİYE BAŞKANI VE KAYMAKAMLARIMIZA...!
 
HABE VE FOTOĞRAF :  MEHMET  ÖZÇAKIR -ÖZEL HABER


DİĞER HABERLER