ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2605
EURO
7,3554
IMKB
62.336
ALTIN
242,458
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın19/36 ºC
Ankara11/29 ºC
İstanbul20/28 ºC
İzmir19/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eastern Plays Cannes'da Tam Not
18 Mayıs 2009 / 10:49
62. Cannes Film Festivalinde, Türk oyuncuların rol aldığı, Bulgar yönetmen Kamen Kalev'in çektiği ''Eastern Plays'' isimli filme, izleyenler ve eleştirmenler tam not verdi.
62. Cannes Film Festivalinde, Türk oyuncuların rol aldığı, Bulgar yönetmen Kamen Kalev'in çektiği ''Eastern Plays'' isimli filme, izleyenler ve eleştirmenler tam not verdi.

Festivalin, ''Yönetmenlerin 15 Günü'' kategorisinde gösterilen filmin sonunda izleyenler, yönetmen ve sanatçıları alkış yağmuruna tuttu.

Filmde uyuşturucu bağımlısı bir genci canlandıran ve gerçek hayatta da uyuşturucu bağımlısı olup, filmin tamamlanmasından sonra hayatını kaybeden başrol oyuncusu Christo Chistov'un mükemmel performansı izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

Filmin gösteriminden önce yönetmeni Kamen Kalev, ''filmi, hayatını kaybeden başrol oyuncusuna adadıklarını'' söyledi.

Filmin sonunda, yönetmen ve oyuncular, filmi birlikte yaptıkları daha sonra hayatını kaybeden arkadaşları için birlike göz yaşları dökerken, salonda duygusal anlar yaşandı.

Film yönetmeni Kalev, A.A'ya yaptığı açıklamada, ''filmin toplumda ve ailede hoşgörüsüzlük ve iletişimsizliği anlattığını ve siyasetçilerin bu tehdide karşı duyarsızlıklarına dikkati çektiğini'' söyledi.

Filminde anlatılan ırkçı hareketlerin her toplumda görülebileceğini belirten yönetmen, bunlara karşı mücadelenin önemine işaret etti.

Kalev, iki komşu, bir çok ortak değer ve geleneği paylaşan Bulgaristan ve Türkiye'den oyuncularla çekilmesinin de filmin önemine yaptığı katkıya atıfta bulundu.

Filmin başrol oyuncularından Saadet Işıl Aksoy, ikinci kez Cannes Film Festivali'ne katıldığını hatırlatarak, filmin erkek başrol oyuncusunu daha sonra kaybetmelerinin, bu filmin anısını kendileri ileri için daha farklı kıldığını ifade etti.

Yine Filmin Türk oyuncularından Hatice Arslan, hoşgörüsüzlük ve iletişimsizliği anlatan bu filmde rol almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti ve başrol oyuncununu bugün aralarında olmamasından dolayı burukluk yaşadıklarını söyledi.

Filmde, Türk oyuncular Saadet Işıl Atasoy, Hatice Arslan ve Kerem Atabeyoğlu yer alıyor. Christo Christov, Ovanes Torosian, Nikolina Yancheva yine filmde rol alan oyuncular arasında bulunuyor.

Film, bir Türk ailesinin Bulgaristan üzerinden Almanya'ya yaptığı yolculuk sırasında yaşanan dramı etrafında, Bulgaristan'daki Neonazi hareketlerinin oluşturduğu tehdit ve bu tehdide karşı toplumun ve siyasetçilerin duyarsızlığına dikkati çekiliyor.

Film, 2008 yılı ağustos ayında Sofya'da ve kısa bir bölümü de İstanbul'da çekilmiş.

''Eastern Plays,'' Bulgaristan'ın Burgaz kentinde 1975 yılında doğan yönetmen Kalev'in ilk uzun metrajlı filmi.

Bulgar yönetmenin filmi, festival çerçevesinde dağıtılan ''Altın Kamera'' ödülü için şans verilen filmler arasında gösteriliyor.

Cannes Film Festivali, 24 mayısta, Jan Kouhehe'nin yine yarışma dışı gösterilecek ''Coco Chanel et IgorStravinsky'' filmiyle sona erecek. Festivalde, ''Altın Palmiye'' için 20 film yarışıyor.
DİĞER HABERLER