ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2605
EURO
7,3554
IMKB
62.336
ALTIN
242,464
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın15/35 ºC
Ankara12/32 ºC
İstanbul17/27 ºC
İzmir17/34 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihimize Değer Veriyoruz
19 Mayıs 2009 / 10:21
Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy, ''Onlarca uygarlığın geçtiği bir coğrafya olan Anadolu arkeologlarımıza büyük imkanlar veriyor'' dedi.
Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy, ''Onlarca uygarlığın geçtiği bir coğrafya olan Anadolu arkeologlarımıza büyük imkanlar veriyor'' dedi.
Celal Ulusoy, 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası dolayısıyla Aydın İl Kültür Müdürlüğü'nde düzenlenen açılış törenine katıldı. Türkiye'nin bir açık hava müzesi görünümünde olmasına karşın, müzecilik anlayışının çok geç ortaya çıktığı bir ülke olduğunu belirten Ulusoy, bilim adamlarının ve arkeologların antik kentlerde yaptıkları kazılarda, bugünü geçmişle buluşturduğunu vurguladı. Ulusoy, ''Onlarca uygarlığın geçtiği bir coğrafya olan Anadolu, arkeologlarımıza büyük imkanlar veriyor. Aydın bu konuda çok daha şanslı bir bölge. Bunlardan hepimizin faydalanması gerekiyor'' dedi.
Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka da müzelerin eğitim öğretim sürecini etkinleştiren ve zenginleştiren kurumlar olarak görülüp değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye'de müze ziyareti bilincinin fazla gelişmediğini söyledi.
Her yıl 1 milyonu aşkın kişi tarafından ziyaret edilen müzelerin, toplumun her kesiminden ziyaretçi alabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeni projeler geliştirildiğini vurgulayan Attakka, ''Bu projelerden biri olan müze kart uygulaması ile ziyaretçilere büyük kolaylık sağlanmış ve ziyaretçi sayısında artış sağlanmıştır. Yerli ve yabancı konuklarımız, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerini diledikleri zaman, diledikleri kadar ziyaret edebilmektedir. Müze Kart, kültürel mirasımızın halkımıza daha iyi tanıtılmasında önemli bir adımdır'' diye konuştu.
Aydın Müzesi Müdürü Emin Yener de, Aydın Müzesi'nin kuruluşunun 50 yılı dolayısıyla müzenin kuruluşunu anlatan bir slayt sundu.
Konuşmaların ardından, Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy, 22 Mart tarihinde vefat eden Aydın Müze Müdür Yardımcısı Mustafa Kenan Özkan anısına, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Nusret Debre'ye plaket sundu.
Daha sonra Aydın Müzesi'nde el sanatları sergisinin açılışı gerçekleştirildi.
DİĞER HABERLER