ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3152
EURO
6,0047
IMKB
62.336
ALTIN
226,669
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/13 ºC
İzmir4/18 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“KRİZ Mİ, ÖLÇÜSÜZ YAŞAMANIN SONUÇLARI MI?”
11 Mart 2009 / 13:49
SİDER Başkanı Şahin İlgi, “Kriz mi, ölçüsüz yaşamanın sonuçları mı?”
Söke İşadamları Derneği (SİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Şahin İlgi global ekonomik krizin şiddetli etkilerinin hissedildiğini söyledi.
Şahin İlgi yapmış olduğun yazılı açıklamasında; “Global bir ekonomik yapıyla yaşamaya başlayalı dünyada meydana gelen ekonomik sarsıntıların etkilerini toplumumuzda daha yakinen ve daha şiddetli hisseder olduk. Çok değil bundan 25-30 yıl öncesine kadar bu denli bizleri etkilemeyen global sarsıntıların günümüz Türkiye'sinde bu çeşit bir reaksiyona dönüşmesinin sebebi, Türkiye'nin ithalatta dış dünyaya aşırı bir bağımlılığının olması olarak gösterebiliriz. Ülkemizde son yirmili yıllarda bir türlü önlemeyen cari açık bir tüketim toplumu olmaya doğru olabildiğince hızla ilerlediğimizin göstergesidir. Ürettiğinden çok ve daha kalitelisini tüketme eğiliminin toplumumuzda bir hastalık halini alması milli sermayeye dayalı yerli üretim yapan şirketlerin mallarına değil de, yurtdışı kaynaklı mamullerin tüketiminin yaygınlaşması günümüz Türkiye'sinin en ciddi sorunlarından biri haline gelmiş bulunuyor.
Makro plânda tüm Türkiye"ye yayılmış olan bu bilinçsiz ve düşüncesiz tüketim çılgınlığından beldemiz Söke'nin de payını aldığı kuşku götürmez bir gerçek ne yazık ki. Oysa ekonomik krizlere çareleri toplumun tüm katmanlarının göstereceği doğru ve yerinde tepkilerle aşmak zannedildiği kadar zor bir hamle de değildir. İnsanların fert başına yapacakları tüketimde yerli ve milli sermaye gurupları ve üreticilerine gösterecekleri teveccühün kısa vadede krizin aşılmasında ciddi etkilerinin olacağı kesindir. Bunun yanında insanlarımızın ihtiyaçlarından daha fazla tüketmeye de geçici olarak bir ara vermesi gerekliliği de meydandadır. Çağımızın en büyük hastalıklarından olan zaruri olmayan ihtiyaçların zaruret zannedilmesi ve bu hastalığı ortadan kaldıracak tedbirlerin alınmasına toplumun ileri gelenleri tarafından ön ayak olunmaması, bu hastalığın toplumda bir kangrene dönüşmesi neticesini doğuracaktır. Fertten ferte, hepimizin sorumlu olduğu bu yanlışlıktan bir an evvel dönebilmemiz, gelecek adına ülkemizin bir esenlikler toplumu haline gelmesinde çok büyük rol ifa edecektir “ dedi.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ