ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0307
IMKB
62.336
ALTIN
227,073
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın5/13 ºC
Ankara2/7 ºC
İstanbul0/4 ºC
İzmir4/11 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AP Türkiye'yi Tartışıyor
12 Mart 2009 / 09:33
Avrupa Birliği dönem başkanı Çek Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Alexandr Vondra, Türkiye ile sürdürülen tam üyelik müzakerelerinde, enerji başlığının açılmasına öncelik vermek istediklerini söyledi.
Avrupa Parlamentosu genel kurulunda, Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye raporunun tartışılması sırasında söz alan Vondra, Türkiye'nin stratejik önemine değinerek, Nabucco projesinin AB için önemli olduğunu vurguladı ve "Enerji başlığının açılması bizim önceliklerimiz arasında yer alıyor" dedi.
2008 yılında reformlar konusunda Türkiye'den beklentilerin gerçekleşmediğini ifade eden Vondra, "Taahhütlerin eyleme dönüşmesini bekliyoruz" diye konuştu.
AB Komisyonu Başkanı Olli Rehn ise Türkiye'de 2008 yılında reformların yavaşladığını, ancak 2009'un başından bu yana hızlanması konusunda Türkiye'den olumlu sinyaller geldiğini söyledi.
Rehn, Kürtçe televizyon kanalının açılması, TBMM'de kadın ve erkek eşitliği konusunda komisyon kurulması ve Egemen Bağış'ın başmüzakereci olarak atanmasını olumlu adımlar olarak gördüklerini kaydetti.
Raportör Oomen-Ruijten de raporun en önemli mesajının, "Türkiye'ye, 'reformları hızlandırın' çağrısı yapmak olduğunu" söyledi.
Raporda adil ve dürüst değerlendirmeler yapmayı hedeflediğini ifade eden Oomen-Ruijten, hukuk devleti ilkesinin tesisi, yargı bağımsızlığı, temel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesinin öncelikli konular arasında yer aldığını ifade etti ve Kopenhag siyasi kriterlerinin yerine getirilmesinin Türkiye'nin modernleşmesine büyük katkı sağlayacağını belirtti.
Söz alan diğer parlamenterler de "reformların hızlandırılması" çağrısı yaparak, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ve kötü muamelenin tamamen giderilmesi konusunda adımlar atılmasını istetdiler.
Yarın genel kurulda oylanacak raporda, Türkiye'nin AB reformlarında son 3 yıldır devam eden yavaşlamadan endişe duyulduğu belirtilerek, Türk hükümetinden "2005 yılında taahhüt ettiği reform sürecine devam konusunda siyasi iradesini ispatlaması" isteniyor.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ