ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0307
IMKB
62.336
ALTIN
227,073
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın5/13 ºC
Ankara2/7 ºC
İstanbul1/4 ºC
İzmir4/11 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uzunırmak'tan Kanun Teklifi
13 Mart 2009 / 09:32
Uzunırmak Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında kanun teklifinde bulundu

MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, 2429 Sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında kanun teklifinde bulundu. AKP Genel Başkanı Erdoğan'ı eleştiren Uzunırmak ,AKP'nin düzenlediği mitingler'de Devlet imkanlarını kullanarak kamu görevlilerinin devlet memurlarının mitinglere katılmaları yönünde uyarılar yapıldığını söyledi.Bunun üzerine TBMM Başkanlığı"na kanun teklfinde bulunan Uzunırmak 3 madde'nin değiştirilmesini istedi.İşte TBMM sunulan kanun teklifi ;

Madde1- 2429 Sayılı Ulusal Bayramlar ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 maddesi "D" bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
D) Ulusal, resmi, dini bayram günleri, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının miting düzenlediği illerde, seçim mitingi düzenlendiği gün ile yılbaşı günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir.

Madde 3- Bu kanunu yürütmekte Bakanlar Kurulu yetkilidir.

Madde 4- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer

MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, kanun teklifine gerekçe olarak ise şu açıklamayı yaptı :

 “2009 yerel seçimlerinde Başbakan Sayın Recep Tayip Erdoğan"ın seçim mitingi yaptığı illerde, kamu görevlilerinin bu mitinge katılması yönünde, ilgili il valiliklerce bir yazı ile ya da sözlü olarak uyarıldığı konusunda iddialar ağırlık kazanmıştır.
Bilindiği gibi devlet memurlarının bir siyasi partiye üye olmaları yasalarımıza göre suç sayılmaktadır. Bununla beraber, siyasi faaliyetler için izin alınması ilgili memuru zor durumda bırakmaktadır. İlgili il valiliğinin yazısı ya da sözlü uyarısına rağmen Başbakan"(ın mitinglerine katılmayan memurların emirlerince tehdit edildiği ya da farklı konular bahane edilerek haklarında soruşturma açıldığı iddiaları kamu oyunca sık sık dile getirilmektedir.
Kamu görevi yapan ve tarafsızlık ilkesine uymak zorunda olan kamu çalışanlarının yaşadığı bu sıkıntının giderilmesi önem arz etmektedir.
Bu yasayla Başbakan"ın düzenlediği mitinge katılan memurların her hangi bir soruşturmaya maruz kalmamaları için, Başbakanın miting yaptığı illerde görev yapan kamu personelinin mitingin olduğu günle sınırlı olmak üzere izinli sayılması amaçlanmıştır.” dedi.

SEÇİM
TENAY
Seçim Yasakları YSK her seçim öncesinde seçimine ilişkin yasakları açıklar. Geçtiğimiz seçim öncesinde uygulanan yasaklar şöyle idi: Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası ile ilgili olarak yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak.   Partiler ve adaylar herhangi bir hediye ve eşantiyon dağıtamayacak. Bu amaçla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalarla törenleri yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek. AMA HÜKÜMET YAPIYO
14 Mart 2009 Cumartesi 22:03
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ