ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3604
EURO
6,1111
IMKB
62.336
ALTIN
223,215
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın0/11 ºC
Ankara-6/2 ºC
İstanbul4/10 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Elleri olan balık şaşkınlık yarattı...
30 Aralık 2012 / 12:27
VİRA BİSMİLLAH DEYİP DENİZE AÇILAN BALIKÇILAR ŞAŞKINA DÖNDÜ. YAKALADIKLARI FENER BALIĞININ YÜZGEÇLERİ BİR ELİ ANDIRIYOR.

Bursa'da balık avı mevsiminin başlamasıyla birlikte denize açılan balıkçılar, 1.5 metre uzunluğunda bir fener balığı yakaladı. Balığın yüzgeçlerinin insan eline benzemesi ise balıkçıları hayretler içerisinde bıraktı.

İNSAN ELİNDEN FARKSIZ

"Vira bismillah" diyerek Çanakkale taraflarına doğru balık avlamaya çıkan balıkçıların ağlarına 1.5 metre uzunluğunda ve 26 kilo ağırlığında bir fener balığı takıldı. Balıkçılar, ağlarına takılan balığı Bursa'ya getirdi. Yüzgeçleri eli andıran balığın teşhir edildiği tezgah vatandaşların akınına uğradı. İlginç balığı gören bazı vatandaşlar cep telefonları ile fotoğraf çekti.

Fener balığının önceleri rağbet görmediğini, şimdiyse lüks restoranların vazgeçilmezi olduğunu belirten balık market işletmecisi Süleyman Yurtdaş, "Derin ve dip sularda yaşayan fener balığını diğer balıklardan ayıran en bariz özellik, tıpkı bir balıkçının oltayla balık yakalaması gibi avlanmasıdır. Özellikle Çanakkale Saros Körfezi ve Edremit Körfezi'nde yaşayan fener balığı, bir dip balığı olup, hayli büyük olan kafasında geniş yayvan ağzı ve keskin dişler bulunuyor.

İri kafanın üst kısmında otomobil farına benzeyen iki patlak göz yer alıyor. Her iki yanı kontrol edebilecek açıya sahip gözlerin önünde ise biri kısa, diğeri uzun iki anten bulunuyor. Balık, avlanmak için kullandığı 40 santimlik antenin ucunda beyaz renkli, ışık saçan bir deri parçası taşıyor" dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ