ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3152
EURO
6,0047
IMKB
62.336
ALTIN
226,669
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/13 ºC
İzmir4/18 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tariş Söke'yi cezalandırıyor mu?
15 Mart 2009 / 12:15
Sökeli pamuk üreticisi 5 milyon TL."den fazla alacağının ödenmesini istiyor. TARİŞ Söke Pamuk Tarım Satış Kooperatifi yönetimi pasif kalmakla suçlanıyor
Sökeli pamuk üreticisi 5 milyon TL."den fazla alacağının ödenmesini istiyor. İzlenen yanlış politikalar eleştirilirken, mevsimlik işçilerin iş akitleri geçici olarak sona erdirildi, ancak 2009 yılı maaşları ödenemedi. Maaşlarını alamayan kadrolu personel de kademeli olarak ücretsiz izine çıkarıldılar. TARİŞ Söke Pamuk Tarım Satış Kooperatifi yönetimi pasif kalmakla suçlanıyor.
Gerçek Gazetesi
TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği'nde dolayısıyla da en büyük kooperatif konumundaki TARİŞ Söke Pamuk Tarım Satış Kooperatifi'nde yaşanan mali krizin etkisi her geçen gün aratarak hissediliyor.
Kadrolu personelin 2009 yılı şubat, mart aylarına ait maaşları ve kampanya dönemlerinde işe çağırılan mevsimlik personelin 2009 yılı ocak, şubat aylarına ait maaşları, mart ayına ait avansları ödenemedi. 100'e yakın mevsimlik personelin iş akitleri şubat ve mart aylarında sona erdirilirken, kalanların da iş akitlerinin sona erdirilmesi an meselesi. Ekonomik krizin herkesi etkilediği bir dönemde işsiz kalan mevsimlik personel gibi kadrolu personel de zorda. Yanlış politikalar sonucu adım adım batağa saplandığı belirtilen TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği'nin ekonomik darboğazdan kurtulmasının her geçen gün imkansız bir hal aldığı belirtiliyor. Pamuk üreticisi ortaklar, yakın bir zamanda tarlaya girmeye hazırlanırlarken elle tutulur hiç bir girişimin olmaması nedeniyle tedirginlik yaşıyorlar ve yönetim kurulu üyelerini iş bilmezlikle suçluyorlar. Fizibilite raporu hazırlanmaksızın yüksek fiyatlarla gayrimenkul alımlarına gidilmesi ve yatırım yapılması, kredi borçlarının taksitlerinin ödenebilmesi için gayrimenkullerin değerinin altında satılması, atıl durumda bulunan gayrimenkullerin değerlendirilememesi, ihtiyaç olmadığı halde tesisler kurulması başlı başına yanlış yatırımlar olarak değerlendiriliyor. TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği yönetiminin tasarruf gerekçesiyle almış olduğu "kadrolu personele ücretsiz izin kullandırılması" yönündeki karar da haksız bir uygulama olarak değerlendiriliyor. Alınan bu karar, bazı kooperatişerce kabul edilmediği ve uygulanmadığı halde, TARİŞ Söke Tarım Satış Kooperatifi yönetiminin kararı uygulamaya sokması eleştiriliyor. Aydın, Nazilli ve Tire gibi kooperatişerin yanısıra bazı kooperatif yönetimlerinin de TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği Yönetim Kurulu'na rest çekerek, "bizim ücretsiz izin kullandırılacak kardolu personelimiz yok!" dedikleri konuşuluyor.
TARİŞ Söke Pamuk Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Sert, personel maaşlarının ve üreticinin ürün bedellerinin ne zaman ödeneceği konusunda açıklama yapamıyor. Ekrem Sert'in başını ağrıtan en önemli konu ise; Sökeli üreticinin alacağı olan 5 milyon TL.'nin ödenememesi olarak gösteriliyor. Baskılardan bunalan ve geçtiğimiz hafta cuma günü İzmir'e giden Ekrem Sert'in, TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği Başkanı Basri Özçoban ile
yaptığı görüşmeden de sonuç alamadığı sanılıyor.
Görüşme talebimizi sekreteryasına bildirmemize rağmen sessizliğe bürünen Ekrem Sert'e yayın yoluyla soruyoruz:
1- TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği bünyesindeki bazı kooperatişerin yönetimleri, kadrolu personelin ücretsiz izine gönderilmesi yönünde alınan kararı kabul etmezlerken, Söke yönetimi bu kararı neden uygulamaya sokmuştur?
2- "Pazarlıklar sonucunda TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği başkanlığını Söke'ye kazandırmaktansa, muhalefette kalıp haklarımız için aslanlar gibi mücadele ederiz!" diyen yönetim zihniyetine ne oldu?
3- TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği başkanlığı Söke'deyken muhalefet olan Aydın kooperatif yönetiminin her istediğini aldığı, Yağ Kombinası gibi en iyi tesislerin Aydın'a kurulduğu unutuldu mu?
4- TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği'nin en büyük kooperatifi olan Söke'de personelin maaşları ve üreticinin alacağı olan 5 milyon TL. ne zaman ödenecek?
5- Maaş ödemesi yapmayan başka kooperatişer var mıdır?
6- TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği yönetimi, Birlik seçiminde liste çıkaran Söke'yi cezalandırıyor mu?
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ