ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2959
EURO
5,9997
IMKB
62.336
ALTIN
227,796
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/15 ºC
İzmir4/17 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
20 Milyon balık üretilecek.
16 Mart 2009 / 11:17
AKDENİZ SU ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMA ÜRETİM VE EĞİTİM ENSTİTÜSÜTARAFINDAN 20 MİLYON ÇUPRA VE LEVREK YAVRUSU ÜRETİLECEK.
ANTALYA (A.A) - 16.03.2009 - Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürü Yılmaz Emre, Beymelek balık üretim, yetiştirme ve araştırma tesislerinde bu yıl 20 milyon çupra ve levrek yavrusu üretileceğini bildirdi.
Yılmaz Emre AA muhabirine yaptığı açıklamada, özel sektör balık üretim şirketlerinin ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalara ağırlık verdiklerini söyledi. Enstitüde yavru balık üretiminin Beymelek Dalyanı'ndan alınan çupra ve levrek anaçları ile gerçekleştirildiğini belirten Emre, üretimin her aşamasının bilimsel koşullarda gerçekleştirildiğini, yemleme ve beslenmenin otomatik gerçekleştirildiğini kaydetti. Emre, şunları söyledi:
''Anaçlardan alınan yumurtalardan üretilen yavrular, enstitüdeki havuzlarda bir grama getirilerek özel sektöre satılıyor. Alınan yumurtadan yavruların bir grama gelmesi 60 günde gerçekleşiyor. Enstitüde bir periyotta 10 milyona kadar yavru balık üretilebiliyor. Üretimin tamamı özel sektöre satılıyor. Üretim aşamasında özel sektör ile işbirliği yapılabiliyor. Özel sektör temsilcileri enstitüye davet edilerek üretim konusunda bilgilendiriliyor.''
Türkiye'de balık üreticiliğinin farklı türlerde yapıldığını belirten Emre, tatlı suda alabalık ve sazan, denizde ise çupra ve levrek üretimi yapıldığını kaydetti. Alternatif türlerde araştırmaların sürdüğünü vurgulayan Emre, ''Denizde balık üreticiliğimiz çok önemli mesafeler aldı. Türkiye'nin 300-350 milyon civarındaki yavru balık ihtiyacının yüzde 10'unu karşılıyoruz. Ege Bölgesindeki balık çiftliklerine yavru balıklar gitmektedir. Mersin yöresindeki çiftliklere de yavru balık veriyoruz'' diye konuştu.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ