ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0307
IMKB
62.336
ALTIN
227,073
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın5/13 ºC
Ankara2/7 ºC
İstanbul1/4 ºC
İzmir4/11 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Söke Pilot Bölge olsun talebi”
17 Mart 2009 / 10:23
Efkan Ceylan'dan Enerji Bakanı Hilmi Güler'e “Söke Pilot Bölge olsun talebi”
Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu"nun (TÜGİK), "Haberi Kaynağından al" felsefesi ile hazırlamış olduğu "Genç İşadamları Soruyor Toplantısı"nın konuğu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Hilmi GÜLER oldu. Ordu Genç İşadamları Derneği"nin (ORGİAD) ev sahipliğinde Ordu"da gerçekleştirilen Genç İşadamları Soruyor Toplantısı"nda Bakan Güler, Hükümetin yeni Enerji Politikası"na ilişkin bilgiler verdi. TÜGİK Genel Başkanı Hazım Sesli, TÜGİK Genel Sekreteri ve EGAFED Başkanı Efkan Ceylan"ın da katıldığı toplantıda Bakan Güler"e talepler ve görüşler iletildi.
Toplantıda konuşan Bakan Hilmi GÜLER, Hükümet ve Bakanlık olarak hazırlık çalışmalarını sürdürdükleri Enerji Politikaları ile ilgili ipuçları vardı. Enerji politikasında alternatif enerji modelleri üzerinde durduklarını ve bunlar içerisinde en önemli projelerin Güneş Enerjisinde olacağını açıklayan Bakan GÜLER, Güneş Enerjisi Yasası"nın yakın zamanda çıkarılacağını belirtti. Yeni yasa ile birlikte özellikle apartman siteleri için önemli bir avantaj sağlanacağını kaydeden Bakan GÜLER, “Yasa çıktığı zaman 150 dairelik apartman siteleri kendi elektriklerini üretecekler. Çatılarda kiremitlerin yerini Güneş Panelleri alacak. Siteler ürettikleri 500 megavata kadarlık kısmını kendi ihtiyaçları için kullanacak, artın kısımları ise devlete satabilecekler” dedi.
Ceylan"dan “Söke Pilot Bölge Olsun” talebi
Enerji Bakanı Hilmi Güler"den yenilebilir enerji kaynaklarının rezerv tespitlerinin yapılmasını ve bu kaynaklarla ilgili veri tabanlarının oluşturulmasını isteyen EGAFED Başkanı Efkan Ceylan; özellikle Ege Bölgesi"nin jeotermal, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi zenginliğinin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Efkan Ceylan Bakan Güler ile görüşmesinde; “Ege Bölgesi ve Aydın jeotermal, güneş ve rüzgar enerjisi için bütün olanaklara sahip. Bu konuda yapılacak yatırımların ve çalışmaların teşvik kapsamına alınması, ekonomiye ciddi kaynaklar yaratacaktır. Bakanlık bölgeye özellikle Söke"ye ekipler göndererek sağlıklı bir şekilde değerlendirme yapmalı. Söke, Bakanlığın önem verdiği yenilenebilir enerji kaynakları konusunda pilot bölge seçilmeli” dedi.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ