ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0307
IMKB
62.336
ALTIN
227,073
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın5/13 ºC
Ankara2/7 ºC
İstanbul2/4 ºC
İzmir4/11 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydın-İzmir arası yeniden trenle
17 Mart 2009 / 10:31
Devlet Demir Yolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, "Demiryolları 50 yıllık bir duraklama devrinden sonra yavaş yavaş Türkiye'nin gündemine giriyor" dedi.
Devlet Demir Yolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, "Demiryolları 50 yıllık bir duraklama devrinden sonra yavaş yavaş Türkiye'nin gündemine giriyor" dedi.
Aydın Tren Garı'nda 3 Şubat 2008 tarihinde motorin yüklü bir vagonun raydan çıkmasıyla meydana gelen tren kazasının ardından Ulaştırma Bakanlığı'nın talimatıyla İzmir-Aydın-Söke-Denizli hattında 3 Mart 2008 tarihinde tamamen durdurulan tren seferleri bugün yine başladı. 1856 yılında yapılan ve Türkiye'nin ilk demiryolu hattı olan Aydın-İzmir demiryolu hattında bir yıldır devam eden çalışmaların ardından hatta ilk kez kullanılacak olan raybüsler törenle hizmete girdi. Aydın Tren Garı'nda düzenlenen törene Vali Mustafa Malay, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, AK Parti Aydın Milletvekilleri Atilla Koç, Mehmet Erdem, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Aydın-İzmir hattının kendileri için önemli olduğunu söyledi. Bu nedenle bir yıldır bu hattı yenilemek için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ifade eden Karaman, 'Yeniden Yenilenen Yeni Yolla ve Yeni Trenle' sloganıyla bu hatta yeniden faaliyetlere başladıklarını anlattı. Yenilenen yolda kullanılacak raybüslerle Aydın-İzmir arasının ilk etapta 1 saat 40 dakika olacağını belirten Karaman, "Ama çalışmalarımız devam ediyor. Geçitler, makaslar düzenlendiğinde hedefimiz Aydın'dan İzmir havaalanına en kısa zamanda gitmektir" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iki gün önce Türkiye'de ilk defa bir hızlı tren açılışını gerçekleştirdiğini hatırlatan Karaman, şöyle konuştu: "Trenimiz haftada beş gün. Büyük bir yoğunluk var, şu an bile bilet bulunamıyor. Demiryolları 50 yıllık bir duraklama devrinden sonra tekrar Türkiye'nin gündemine giriyor. İnşallah demir yolu taşımacılığı Avrupa Birliği ve dünya ülkelerindeki gibi gelişecek ve daha konforlu daha sorunsuz yolculuklar yaptıracak. Bu hizmet ağına Efeler diyarı Aydın'da katılacak.
Hayırlı uğurlu olsun."
Türkiye'de kullanılmaya başlanan raybüslerin hizmete girmesine katkı sağladıkları için gururlu olduklarını beyan eden Hyundaı Rotem Genel Müdür Yardımcısı Jeong-Hoon Kim de, "Trenlerimizin emniyetli ve rahat yolcu taşımacılığına sağlayacağı faydalardan kesinlikle şüphemiz bulunmamaktadır" dedi.
UCUZ YOLCULUK
Trenle yolculuk etmenin en güvenli taşımacılık yöntemlerinden biri olduğuna işaret eden Vali Malay ise, "Maalesef Türkiye'de demir yolları ihmal edilmiştir. Gelişmiş ülkelere bakıyoruz; karayolları ve deniz taşımacılığı mükemmel olmasına rağmen demir yollarını da hiç ihmal etmemişler. Çünkü onlar biliyorlar ki; en ucuz yolculuk, en emniyetli yolculuk demiryolu yolculuğudur."
Türkiye'de bu ihmallerin artık sona erdiğini anlatan Malay, sözlerine şöyle devam etti: "Biz trenlerin 3-4 kişi ile yolculuk etmesinden dolayı çok üzülüyorduk. Ama yapılan bu yenileme çalışmaların ardından trenlerimiz hem çok konforlu hem de hızlı oldu. Bir de Aydın'ın havaalanına demiryolu ile bağlanması bizim için çok önemliydi. Bu sayede havaalanına özel araçlarımızla gitmekten kurtulduk."
Yapılan konuşmaların ardından halk oyunları ekipleri tarafından yöresel oyunlar sergilendi. Daha sonra Vali Malay ve TCDD Genel Müdürü Karaman vatandaşlarla birlikte trene bindi. Milletvekili Koç hareket memurunun kepini giydi. Tren Aydın Garı'ndan uğurlandı. Siren çalarak hareket eden yeni raybüsleri gardan yüzlerce vatandaş ellerindeki balonları serbest bırakarak uğurladı. Aydın'dan saat 09.15'de hareket eden trenin saat 11.00 sıralarında İzmir Basmane Tren Garına ulaşarak yetkililerin burada düzenlenecek bir törene katılacakları belirtildi.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ