ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0307
IMKB
62.336
ALTIN
227,073
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın5/13 ºC
Ankara2/7 ºC
İstanbul2/4 ºC
İzmir4/11 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gül, Talabani ile bir araya geldi
17 Mart 2009 / 14:16
"AKLIMIZI KULLANALIM, MUTLULUĞU PAYLAŞALIM"
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile bir araya geldi.
Swissotel Monte Rosa 2 Salonu'nda saat 10.40'da başlayan görüşme, yaklaşık bir saat sürdü.
Edinilen bilgiye göre, görüşmede, 2 ülke arasındaki asıl konu başlıklarının, Gül'ün önümüzdeki günlerde planlanan ziyaretinde ele alınacak olması nedeniyle daha genel konular gündeme geldi.
Türkiye-Irak arasında geniş işbirliği imkanları bulunduğu ve bunların değerlendirilmesi gerektiği ortaya konulan görüşmede, Cumhurbaşkanı Gül'ün bu anlamda güvenlik boyutuna dikkat çektiği kaydedildi.
Gül'ün görüşmede, ''Aklımızı kullanırsak mutluluğu, kullanamazsak acıları paylaşırız. Biz aklımızı kullanalım, mutluluğu paylaşalım'' ifadelerini kullandığı belirtildi.
Gül'ün, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaretin 35 milyar dolar olduğunu, bunun önemli bir bölümünün gaz ticaretinden oluştuğunu, Karadeniz'in altından boru döşenerek gazın Türkiye'ye getirildiğini, ancak Irak ile arada doğal yollar bulunduğunu, bu nedenle çok çabaya gerek olmadığını dile getirdiği öğrenildi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, bu anlamda Türkiye-Irak arasında ticari ve ekonomik açıdan ilişkileri geliştirmek için büyük potansiyel bulunduğunu, bu potansiyelin gerçekleştirilmesinde güvenliğin önemini vurguladığı da aktarıldı.
Verilen bilgiye göre, ikili görüşmede Talabani'nin de Türkiye'ye gelmeden önce Irak'taki farklı kesimlerle görüştüğü, görüştüğü herkesin ittifak içinde Türkiye ile ilişkilerin çok daha üst seviyeye taşınmasını istediğini dile getirdiği belirtildi.
Irak Cumhurbaşkanı Talabani'nin, Türkiye'yi ikinci vatanları olarak gördüklerini ve her Iraklı'nın mutlaka İstanbul'u görmek istediğini vurguladığı da kaydedildi.
PKK
TENAY
YA ANLIYAMADIĞIM PKK NIN BAŞI TALABANİYLE BİZİM CUMHUR BAŞKANIMIZIN NE İŞİ OLABİLİR HEP DÜŞÜNÜRÜM BİZE BİR KEDİMİZİ BİLE ALAMAZSINIZ DEYİP REST ÇEKEN PKK YI KORUYAN BU KİŞİYLE NE İŞLERİ OLABİLİR HÜKÜMETİN ÇIKARAMADIM YAZIK O KADAR ŞEHİDİMİZE YAZIK O ŞEHİTLERİN KEMİKLERİ SIZLIYOR ŞU AN İNANIN O ŞEHİT ANALARI BEDDUALAR EDİYOR ŞEHİT AİLESİ OLARAK DİYORUMKİ BU HÜKÜMETİN VE YANDAŞLARININ PKK YLA OLAN MÜNASEBETİ BİTSİN.....
17 Mart 2009 Salı 22:38
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ