ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2903
EURO
6,0256
IMKB
62.336
ALTIN
218,579
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın10/16 ºC
Ankara2/10 ºC
İstanbul10/13 ºC
İzmir10/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dalış yaparken vurgun yiyen iş adamı
17 Mart 2009 / 14:45
BODRUM'DA DALIŞ YAPARKEN VURGUN YİYEN İŞ ADAMI AHMET BAYER, YENİ HİZMETE GİREN BASINÇ ODASINI ZİYARET ETTİ
Tüplü dalış yaparken vurgun yiyen, ancak Bodrum Devlet Hastanesindeki basınç odası faaliyete geçmediği için tedavisini başka hastanelerde yaptırmak zorunda kalan ve boynundan aşağısı felç olan iş adamı Ahmet Bayer, 25 Şubatta faaliyete geçen basınç odasını ziyaret etti.
Bayer, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 2.5 yıl önce tüplü dalış yaparken vurgun yediğini hatırlatarak, ''Vurgun yedikten sonra basınç kabinine ihtiyacım oldu. Ancak o dönemde bu basınç kabini çalışmıyordu. Çeşitli hastanelerde gördüğüm tedavilerden sonra şimdi ayağı kalkabiliyorum. Herhalde 1.5 yıl sonra tamamen ayağa kalkacağımı düşünüyorum'' dedi.
Olaydan sonra hastane yöneticilerinin büyük çabaları ve basının desteği ile basınç odasının hizmete girmesi için gerekli doktor ve teknisyen atamalarının yapıldığına işaret eden Bayer, ''Basınç odasının doktor ve teknisyeniyle birlikte hazır durumda bulunması memnuniyet verici. Beni kurtarmaya yetişmedi, ama bundan sonraki vurgun vakalarına veya diğer acil hastalara yardım edeceğini bilmek güzel. İnşallah cihaz, bundan sonra Bodrum'dan eksik olmayacak. Aldığım bilgiler doğru ise Bodrum'da yılda 100-120 bin dalış oluyor. Yani 10 binde bir vurgun vakası olsa, demek ki basınç odası senede en az 10-15 hastaya hizmet verecek'' diye konuştu.

Basınç odasına 21 Temmuzda ataması yapılan Su Altı Hekimi Banu Ceylan ise basınç odasının 4 yıldır Bodrum Devlet Hastanesi bünyesinde bulunmasına rağmen, 25 Şubatta faaliyete geçtiğini kaydetti. Göreve geldikten sonra basınç odasının eksiklerini giderdiklerini belirten Ceylan, şöyle konuştu:
''Basınç odasının her türlü testi yapıldı. Herhangi bir sorun yok. İlk hastamızı daha önce kabul etmiştik. Bodrum, dalış bölgesi olduğu için ilk etapta vurgun yiyen hastalar ile soba zehirlenmeleri, iyileşmeyen yaralar, doku yaralanmaları, ani görme ve işitme kaybı gibi rahatsızlıklarda basınç odasını kullanacağız. Basınç odaları Türkiye genelinde hızlı bir şekilde yayılıyor.''
Bodrum'un Yalı Beldesi açıklarındaki Orak Adası yakınında, Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı Ali Şen ile birlikte tüplü dalış yapan Yalıkavak'taki Clup Flipper Tatil Köyü Turistik İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bayer dalış sırasında vurgun yemiş, Bodrum Devlet Hastanesinde bulunan basınç odası faaliyette olmadığı için Bayer'in tedavisi farklı hastanelerde yapılmıştı.
Bayer tedavilerden sonra hayati tehlikeyi atlatmış, ancak boyunundan aşağısı felç olmuştu. Bu arada, 4 yıldır hekim ve teknisyen ataması yapılmadığı için kullanılamayan basınç odası, gerekli hekim ve teknisyen ataması yapılmasının ardından 25 Şubatta faaliyete geçmişti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ