ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/15 ºC
Ankara-3/8 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Sağlık Sen basın açıklaması
18 Mart 2009 / 00:05
Türk Sağlık Sen mazeret tayini olan 3 bin 200 sağlık çalışanın mağdur edilmemeleri gerektiğini belirterek bir basın açıklaması yaptı.
Türk Sağlık Sen mazeret tayini olan 3 bin 200 sağlık çalışanın mağdur edilmemeleri gerektiğini belirterek bir basın açıklaması yaptı.
Basın açıklamısında şu sözlere yer verildi ,

''Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmek için mücadele ederken Sağlık Bakanlığı da ne yazık ki sorun üretmeye devam etmektedir. Sağlık Bakanlığı son olarak Atama ve Nakil yönetmeliğini 18. maddesine göre mazeret nedeni ile yapılan atamalardan mazereti sona eren personelin atamalarını yapmak üzere ilgili personele tebligat yapmaktadır. Bu çalışma 2004 yılından sonra mazeret tayinleri yaptıranları kapsamaktadır.
Herkesin bildiği gibi mazeret tayini yaptırarak yer değiştiren sağlık çalışanlarını tayin oldukları illerden geri çağırmaya başlamıştır. Yıllardır sürüp giden bir uygulama ile mazeret tayini yaptıranlar o bölgede çalışmaya mazereti bittikten sonra da devam etmekteydiler. Sağlık Bakanlığı bugüne kadar bunun takibini asla yapmamıştı. Bu personelle ilgili bir işlemde bulunmamıştı.

Sağlık çalışanları da geçmişten beri sürüp gelen bu uygulamayı göz önüne alarak oralarda aile yaşantılarını kurmuşlar ve oraya yerleşmişlerdi. Bugün bu çalışanların eşleri orada çalışmakta, çocukları eğitimlerine o illerde devam etmektedirler. Kısacası sosyal hayatları o ilden ayrılmamak üzere kurulmuştur. Ayrıca sağlık nedeniyle tayini yapılanların bazılarının hastalık durumu bitse bile kontrolleri devam etmektedir.

Bu nedenle Sağlık Bakanlığının bu kişilerden bulundukları şehirden ayrılmalarını istemesi büyük bir mağduriyete yol açacaktır. 3 bin 200 sağlık çalışanı bakanlığın bu uygulaması nedeniyle sıkıntı içerisindedir. Ayrıca Sağlık Bakanlığının bu kişilere 5 il önererek bunlardan birini seçmeyi dayatması da ayrı bir talihsizliktir. Zorla tayinin bir başka çeşididir.

Türk Sağlık-Sen olarak bu yanlış uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz. Sağlık Bakanlığı bu kişilerin kurumlarını değiştirmekte ısrarlıysa bulundukları illerde kadro eksikliği yaşanan kurumlara görevlendirme yapabilir. Merkezde çalışanı merkezde başka bir kurumda görevlendirebilir. Çalışanlara bu yönde değişik alternatifler sunulmalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak bizim Sağlık Bakanlığından talebimiz ilerleyen dönemlerdeki mazeret tayinleri için tayin yapılırken geri dönüşün mutlaka yaptırılacağının açıkça aktarılması ve bunlarla ilgili işlem yapılmasıdır. Geçmişe dönük olarak bunu uygulamak çalışanları huzursuz etmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Türk Sağlık-Sen olarak mazeret tayini yaptıran çalışanlarının geri çağrılmaması için her türlü girişimde bulunacağız. İlk olarak Sağlık Bakanlığına konu ile ilgili olarak çalışanların bulundukları yerlerden ayrılmasının önüne geçecek alternatifler sunacağız. Çalışanların mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz. ''
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ