ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3604
EURO
6,1111
IMKB
62.336
ALTIN
223,215
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın0/11 ºC
Ankara-6/2 ºC
İstanbul4/10 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hüyük’te kaçak kurbağa operasyonu
18 Temmuz 2014 / 18:26
KONYA'NIN HÜYÜK İLÇESİNDE, BEYŞEHİR GÖLÜ'NDEN KAÇAK OLARAK TOPLANAN CANLI KURBAĞALAR TEKRAR YAŞAM ALANLARINA SALINDI...

 

Hüyük İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, Jandarma ekipleri ile işbirliğine giderek Beyşehir gölünden kaçak kurbağa avlandığı yönünde alınan ihbar üzerine harekete geçti. İlçeye bağlı Tolca ile Kıreli Mahallesi arasındaki köy yolunda durdurulan bir aracın içerisinde gölden gölden kaçak olarak avlandığı belirlenen yaklaşık 200 kilogram ağırlığında 4 bin adet kurbağa ele geçirildi.

Araç sahibi 1 kişiye 959 liralık idari para cezası uygulandı. Kurbağalara ile el konuldu. Kurbağa toplayıcısı hakkında idari para cezası işlemi uygulanırken, kaçak avlanan 4 bin canlı kurbağa ise İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Jandarma ekipleri tarafından toplandığı filelerinden çıkarılarak yeniden Beyşehir Gölü’ndeki yaşam alanlarına bırakıldı.

Hüyük İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yücel Doğan, izin olmadan gölden kurbağa toplanmasının yasak olduğunu belirterek, Beyşehir Gölü'ndeki ekolojik dengenin önemli olduğunu belirtti. Ekolojik türdeki canlıların ve özellikle kurbağa toplamanın yasak olduğunu vurgulayan Doğan,

"Bu konuda vatandaşlarımızdan da duyarlılık bekliyoruz. Bu konuda, denetimlerimiz sürüyor. Biyolojik çeşitliliğimiz maddiyatla ölçülemeyecek düzeydedir. Kurbağaların besin kaynağının önemli bir kısmını sivrisinekler ve böcekler oluşturmaktadır. Bu canlıların yaşadığı alanlarda sinek popülasyonu dengede kalmaktadır. Sulak alan ekosistemleri besin zincirinin önemli bir halkası olan kurbağalarda diğer canlılar gibi doğal dengenin bir unsurudur" dedi.

Doğan, Türk yemek kültüründe tüketimi olmayan kurbağaların Fransa, İtalya, İsviçre, Belçika, Hollanda ve İspanya gibi ülkelerin sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer aldığını da sözlerine ekledi.

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ