ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/7 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Atatürk" Kitabına "MUSTAFA"lı Tanıtım
18 Mart 2009 / 11:16
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu hakkında İtalyanca biyografik çalışma niteliğindeki "Atatürk" adlı kitap, Roma'da Can Dündar'ın "Mustafa" filminin gösterimi eşliğinde basına ve halka tanıtıldı.
Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliğinin Bibli Kitabevinde düzenlediği tanıtım toplantısı büyük ilgi gördü.
İtalya'nın önemli yayın evlerinden Salerni tarafından basılan 443 sayfalık eserin tanıtımında, Roma Büyükelçisi Uğur Ziyal'in yanı sıra Prof. Giuseppe Sacco ve kitabın yazarı Grassi de birer konuşma yaptı.
İstanbul'da Yıldız Teknik Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümünde İtalyanca öğretim üyesi olarak çalışan Grassi, yayımladığı kitabın yaklaşık yirmi yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu kaydederek, "Kitapta beğenilen ya da beğenilmeyen yönler olabilir. Ama bir tarih araştırması niteliğindeki bu eserin, propaganda amaçlı olmadığı da ortadadır. Türk-İtalyan ilişkilerinin gittikçe gelişmekte olmasına karşın, İtalyancada Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusuna ilişkin tek bir kitap dahi olmaması büyük bir eksiklikti. Bu boşluğu doldurabilmiş olmayı umuyorum" ifadesini kullandı.
Grassi, "Atatürk, kendini Türkiye'ye adamış biriydi. O, muzaffer bir askerken, üniformasını çıkarıp kendini ülkesinde derin bir kültürel transformasyon gerçekleştirmeye adamış bir devlet adamıydı. Onu istisnai kılan da budur" diye konuştu.


DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ