ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3487
EURO
6,0727
IMKB
62.336
ALTIN
220,485
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın7/14 ºC
Ankara3/6 ºC
İstanbul7/10 ºC
İzmir9/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Artemis Topraklarına Dönüyor
18 Mart 2009 / 11:20
Dünyanın 7 harikası arasında yer alan ancak bugün yerinde sadece iki mermer parçasının bulunduğu Artemis Tapınağı'nın, topraklarında yeniden yükselmesi için çalışma başlatıldı.
Bugün kalıntılarından bir kısmı Londra'daki British Museum'da sergilenen Artemis Tapınağı'nın, Efes'te 110 yıldır kazı çalışmalarını sürdüren Avusturya Kazı Evi arkeologları tarafından kendi ölçülerinde birebir çizimi yapıldı. Tapınağın orijinal yerinden 2 kilometre mesafedeki Kurudağ'da aslına uygun olarak yeniden inşa edilmesini öngören çalışmanın yürütücülüğünü, bu amaçla oluşturulan Artemis Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı üstlendi. Proje, önce Selçuk Belediyesine, buradan da İzmir Büyükşehir Belediyesine gönderildi.
İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan da uygunluk kararının çıkması durumunda proje, Kültür ve Turizm ile Maliye bakanlıklarının onayına sunulacak.
Selçuk Kaymakamı Aziz İnci, konuyla ilgili olarak Artemis Tapınağı'nın, dünyanın 7 harikası arasında yer aldığını belirterek, ''Bu 7 harikadan sadece Mısır'daki piramitler var ayakta, diğerleri yok. Ya denizin, ya toprağın altında ya da kaybolmuş. Avusturya'lı arkeologlar, 110 yıldır burada çalışıyorlar. Tapınağın bütün detaylarını biliyorlar. Bu bilgiler bir çizime, sonra bir projeye dönüştü.Tapınak, bire bir kendi ölçülerinde ve Selçuk Efes toprakları üzerinde yeniden yükselecek'' dedi.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ