ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,4024
EURO
6,1687
IMKB
62.336
ALTIN
224,217
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın-2/7 ºC
Ankara-6/1 ºC
İstanbul3/5 ºC
İzmir-1/6 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Algün: "Kapasite raporu istenmeyecek"...
11 Aralık 2014 / 20:14
AYDIN ESNAF ODALARI BİRLİĞİ YÖNETİCİSİ VE AYDIN MARANGOZLAR ODASI BAŞKANI SÜLEYMAN ALGÜN, ESNAF VE SANATKARA EK YÜK GETİREN KAPASİTE RAPORUNUN ARTIK İSTENMEDİĞİNİ BELİRTTİ...

 

Aydın Esnaf Odaları Birliği Yöneticisi ve Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, esnaf ve sanatkara ek yük getiren kapasite raporunun artık istenmediğini belirtti.
Süleyman Algün, yaptığı açıklamada; “2013 yılında Aydın Bilim, Sanayi ve Teknoloji müdürlüğü tarafından gönderilen sanayide faaliyet gösteren işyerlerinin ‘Sanayi Sicil Bilgi sistemine kayıt zorunluluğu’ başlıklı yazının içeriğinde bulunan ‘üretim yapan işyerlerinin kapasite raporu alma’ zorunluluğu sanayide faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlarımıza ek yükler getiriyordu. İşyerleri kapasite raporu almak istediklerinde bin lira civarında k bir yüke maruz kalıyorlardı. Bu konudaki sıkıntı ve sorunlarımıza ilettiğimiz siyasiler ve ilgili makamlar bizlerin bu konudaki tereddütlerini dikkate almışlar ve gerekli çalışma yapılmıştır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürümüz Sayın Hüseyin Görgülü’de bizlerin bu konudaki endişelerinin ortadan kalkması ve esnaf ve sanatkarlarımızın sicil veri tabanına kaydının yaptırılması ve elektrik maliyetlerinin sanayi tarifesinden ödenmesi için çok emek harcamıştır. İl Müdürümüze bu hassasiyetinden dolayı teşekkür ederiz” dedi.
Esnaf ve sanatkarların bu konudaki sorununun çözüldüğünü kaydeden Algün, “Şöyle ki; cirosu yıllık bir milyonun altında olan ve 10 dan az işçi çalıştıran işletmelerden artık ‘kapasite raporu’ istenmeyecektir. Ayrıca her esnaf ve sanatkarımız E Devlet şifresini kullanarak e-devlet üzerinden Bakanlığın sayfasına giderek işyeri kaydını kendisi yaptırabilecektir. bu konuda kayıt zorluğu çeken esnaf ve sanatkarlarımıza odaları veya muhasebecileri de yardımcı olabilir. Sanayi de faaliyet gösteren esnaf ve Sanatkarlarımız artık bu sorunun sorun olmaktan çıktığını bilmelerinde fayda var. Şu anki duruma göre esnaf ve sanatkarlarımız 31 Aralık 2014 gününe kadar kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir” diye konuştu.

AYTV HABER MUHABİRİ

İRFAN KARASAKAL 

Kapasite Raporu Danışmanlık
Serhat ODABAŞ
Sanayi Sicil Belgesi almak isteyen firmaların öncelikle Kapasite Raporu alması gerekmekte. Tabi yukarıdaki yazıda söz konusu durumun dışında kalan işletmeler için geçerli. Kapasite Raporları ile ilgili güncel bilgilere ulaşabileceğiniz faydalı bir kaynağı önermek istiyorum. www.kapasiteraporu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
30 Temmuz 2016 Cumartesi 15:01
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ