ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3487
EURO
6,0727
IMKB
62.336
ALTIN
220,485
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın7/14 ºC
Ankara3/6 ºC
İstanbul7/10 ºC
İzmir9/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuru meyveler kışın vücudun direncini artırıyor...
14 Aralık 2014 / 17:07
LİF AÇISINDAN ZENGİN OLAN KURU MEYVELERİ ÖZELLİKLE KIŞIN TÜKETMENİN İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIDIĞI BELİRTİLDİ...

 

Özellikle kış aylarında tüketilen kuru meyvelerin faydaları saymakla bitmediğine işaret eden Uzmanlar “Kuru meyveler, zamanında ve ürün çok iken toplanmış meyvelerin suyunun uçurulması ile hazırlanır. Özellikle kış aylarında tüketilen kuru meyvelerin faydaları saymakla bitmez.Lif açısından zengin olan kuru meyveler sindirim sisteminin de dostudur.Özellikle diyet yapanlar için vazgeçilmez bir Ara öğün alternatifidir.

Kış ayları için hazırlanan kayısı,erik,üzüm gibi…meyve kurularına tropikal olan meyvelerden kivi,papaya,ananas gibi..renkli renki meyve kuruları da eklenmiştir.Kurutma işleminin yiyecekleri korumak için kullanılan en eski yöntemlerden biri olduğunu ve uzun süre dayanıklılığını koruyacağını ve içerdiği su miktarı düşük olduğundan yiyeceği bozacak mikroorganizmaların gelişip çoğalamamaktadır dediler.

Uzmanlar Bu işlem ile içlerindeki su oranı azalan sebze ve meyvelerin şeker oranları yükselir ve dayanıklılıkları artar. Kurutma işlemi sonrası C vitamini dışında bütün mineralleri korunur, kuru meyveler, vücudu yüksek antioksidan potansiyeller ile öncelikle serbest radikallere karşı korur. Meyveler arasında ise kurutmaya en elverişli olanları elma, armut, vişne, erik, kayısı, üzüm ve dut tur, kivi, mango, muz, çilek, ananastır. Bu kurularının da çeşit çeşit faydaları vardır diye konuştular.

AYTV HABERE MUHABİRİ

İRFAN KARASAKAL 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ