ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2903
EURO
6,0256
IMKB
62.336
ALTIN
218,579
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın10/16 ºC
Ankara2/10 ºC
İstanbul10/13 ºC
İzmir10/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ani hava değişimine dikkat
17 Aralık 2014 / 13:01
DENİZLİ DEVLET HASTANESİ KULAK BURUN BOĞAZ UZMANI OP. DR. MELİH ÜSTEL, ANİ HAVA DEĞİŞİMİ SONUCU ORTAYA ÇIKAN NEZLE VE GRİBAL ENFEKSİYONLARA DİKKATİ ÇEKEREK BU HASTALIKLARDAN KORUNMANIN ÖNEMLİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

 

 

Kışın en çok görülen hastalıkların başında nezle ve gribal enfeksiyonun geldiğini anlatan Denizli Devlet Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Melih Üstel, gün içindeki sıcaklık farklarının tetiklediği bu iki hastalığın belirtilerinin birbirine çok benzediğini ancak nezle ve gribal enfeksiyonun birbirinden farklı iki hastalık olduğunu belirtti.

EN SIK GÖRÜLEN VİRAL ENFEKSİYON

Nezlenin en sık görülen, üst solunum yollarını tutan viral bir enfeksiyon olduğunu belirten Dr. Üstel şunları söyledi:

"Etken sıklıkla rhinovirüs olmakla birlikte bunun dışında enterovirüs, adenovirüs, coronavirüs gibi 200’e yakın virüs nezleye yol açmaktadır. Nezlenin ilk belirtileri burunda tıkanıklık, boğazda yanma ve kuruma, hafif boğaz ve baş ağrısı, hapşırık, şiddetli sulu burun akıntısı, şiddetli olmayan halsizlik, hafif baş ağrısı ve kas ağrısıdır. Burun tıkanıklığı ve koku almada bozukluk olabilir. Nezle ve gribe yakalanmış kişiler özellikle burun temizliğinden sonra ellerini bol su ve sabunla yıkamalıdır. Öksürürken ve aksırırken ağız ve burunları mendille kapatmalıdır. Gribin belirtileri ise tıpkı nezlede görülen belirtiler gibi olmakla birlikte daha şiddetlidir ve hastalık daha ağır seyreder. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, yutmada zorluk, yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, şiddetli öksürük ve kas ağrısı gibi bulgular var. Nezle ve grip havadan ziyade aşırı yorgunluk, stres, alerjik nazofarenks hastalıkları ve kadınlarda adet döneminde daha sıklıkla görülebilmekte ve bu durumlarda hastalık daha kolay ortaya çıkabilmektedir."

DENGELİ BESLENMENİN ÖNEMİ

Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Melih Üstel, nezle ve gripte, dengeli beslenme, bol B ve C vitamin içerikli sebze ve meyve yeme, yaşadığımız ortamların kuru olmamasına ve nemli olmasına dikkat etme, stresten uzak durma gibi hususların oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden bu dönemde özellikle sakınmak gerektiğini kaydeden Dr. Üstel, "Nezle ve gribin tedavisi öncelikle istirahattir. Bol sıvı almak, dengeli beslenmek önemlidir. Tedavide bu hastalarımıza ağrı kesici, ateş düşürücü, dekonjentan gibi ilaçlar veriyoruz. Son yıllarda özellikle grip belirtileri ortaya çıktıktan sonra yaklaşık 2-4 gün içinde hastalığın şiddetini azaltan bir takım yeni ilaçlar kullanılmaktadır. Ama nezle ve grip tedavisinde bazı yapılan hatalar da var. Bunların başında antibiyotik kullanımı gelmektedir. Antibiyotik kullanımı, olaya bakteri infeksiyonu da eklenirse ancak doktor kontrolünde kullanılmalıdır" diye konuştu.

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ