ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,4024
EURO
6,1687
IMKB
62.336
ALTIN
224,217
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın-2/7 ºC
Ankara-6/1 ºC
İstanbul3/5 ºC
İzmir-1/6 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zehirli kozmetik ürünlerine dikkat...
18 Aralık 2014 / 12:26
ŞAMPUANDAN CİLT MASKESİNE, GÖZ KALEMİNDEN PARFÜME KADAR 6 BİN 70 ÜRÜN DENETLENDİ, 5 BİN 381'İ SAHTE VE TEHLİKELİ ÇIKTI

 

Türkiye gazetesi Şükran Kaban'ın haberine göre; Ayakkabıdan sonra kozmetik ürünlerde de zehir tehlikesi korkutuyor. Kullanılan kimyasal maddeler sebebiyle zaten yüzde 100 güvenli olmayan kozmetik ürünlerin şimdi de kaçak ve zehirlileri piyasayı sardı.

Son dönemde sahte parfümler sebebiyle yaşanan sağlık problemleri üzerine yoğunlaştırılan denetimler, tehlikenin tahmin edilenden çok daha büyük olduğunu ortaya çıkardı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, yılın ilk 6 ayında 6 bin 70 adet kozmetik ürün denetlendi. Bunlardan 5 bin 381'inin, yani yüzde 89'unun 'tehlikeli' olduğu tespit edildi. Bu ürünlerin 5 bin 88'inin ise 'kaçak ve sahte' olduğu ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre güvensiz ve kaçak ürünlerin 5 bin 88'i kaçak ve sahte parfüm, 253'ü sahte tüy dökücü krem ve spreyden oluştu.

Ayrıca kaçak ve sahte cilt maskesi, karınca yağı, sahte ve tehlikeli şampuanlar yakalandı. MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin soru önergesi üzerine açıklama yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yapılan denetimlerin sonuçlarına bakıldığında, uygunsuz ve güvensiz bulunan ürün sayısındaki çokluğun, sahte ve kaçak ürünleri hedef alan çalışmaların sonucu olduğunu ifade etti. Müezzinoğlu, tüketicinin korunması ve daha etkili denetim yapılabilmesi amacıyla da denetim ekibini güçlendirdiklerini, kozmetik ürünlerin piyasa gözetimi ve denetimini yürütmek amacıyla 100 ürün denetmen yardımcısı alındığını söyledi.


İLAÇ GİBİ KARE KOD GELECEK

İnsan bedeninde kullanılan ve deri altına nüfuz eden ürünlerdeki sahte ve kaçak oranı, tehlikenin büyüklüğünü gözler önüne serdi. Maskeden parfüme kadar binlerce ürün tehlikeli bulundu. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TÜBİTAK tarafından hazırlanan Ürün Takip Sistemi yazılımının devreye gireceğini, bu sistemle üretilen her kozmetik ürüne tekil tanımlayıcı numara içeren kare kod yapıştırılarak sisteme ekleneceğini söyledi. Buna göre, tekil numarası olmayan kozmetik ürünler sisteme giremeyecek. Bu ürünler taklit ve kaçak sayılacak. Müezzinoğlu, tüketicinin bu tür ürünleri mutlaka güvendiği mağazalardan almasını tavsiye etti.

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ