ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3279
EURO
6,0542
IMKB
62.336
ALTIN
219,530
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/14 ºC
Ankara1/6 ºC
İstanbul7/13 ºC
İzmir8/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Menderes taştı, Aydın Ovası göle döndü...
02 Ocak 2015 / 11:29
AYDIN'DA YAKLAŞIK BİR HAFTADIR ARALIKSIZ DEVAM EDEN YAĞIŞLAR SONUCU BÜYÜK MENDERES NEHRİ TAŞTI.

 

Aydın Koçarlı ve Söke ilçelerinde yüzlerce dönüm tarım arazisi sular altında kalırken, Menderes nehrinin taşıdığı suyun debisinin her geçen gün arttığı belirtildi.

Aydın’da geçen hafta Cuma günü başlayan ve bir haftadır devam eden yağış sonucu Büyük Menderes Nehri biriken suları taşıyamaz hale geldi. Saniyede tonlarca suyu taşıyan Büyük Menderes nehri Söke ve Koçarlı ovalarının bulunduğu kesimlerde patlayınca yüzlerce dönüm tarım arazisi sular altında kaldı. Söke Bıyıklı Mahlalesi yakınlarında bazı yollar Menderes Nehri’nin taşması nedeniyle kapanırken, Koçarlı yolu da kapanma aşamasına geldi. DSİ yetkilileri tarafından patlayan Menderes Nehri’nin sularının karayolunu kapatmaması için tedbirler alınırken, henüz barajlardan su salınmadığı ve barajlardan su salınması halinde taşkının daha da artacağı belirtildi.

Menderes Nehri’nin yağmur sularını taşıyamaması nedeniyle Koçarlı ve Söke ovasının göle dönmüş hali görenleri şaşırtırken, bölgede buğday ekili arazilerin taşkından zarar gördüğü belirtildi.
Büyük Menderes Nehri’nde devam eden temizleme ve bent çalışmalarına rağmen bu yıl yine taşkın yaşandığını belirten Aydınlı çiftçilerden Durmuş Çetin, taşkınların her geçen gün arttığını ve çiftçinin zararının büyüdüğünü söyledi. 

Bölgedeki yüzlerce dönüm arazinin sular altında kaldığını ve kimsenin elinden bir şey gelmediğini belirten İrfan Karataş ve Bayram Kaygısız isimli vatandaşlar ise taşkın sorunun kış mevsiminin kuvvetli olduğu her sezon yaşandığını belirttiler.
Bölgede taşkın devam ederken jandarma ekipleri de olası bir tehlikeye karşı bölgede devriye geziyor.  

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ