ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2805
EURO
5,9933
IMKB
62.336
ALTIN
217,245
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/12 ºC
Ankara3/9 ºC
İstanbul8/13 ºC
İzmir9/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enerji sektöründe iflaslar!...
12 Ocak 2015 / 17:30
ULUSLARARASI DÜŞÜNCE KURULUŞU EBES'İN 15. KONFERANSINA KATILAN EKONOMİSTLERE GÖRE, PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ VE EMB'NİN OLASI MÜDAHALESİ DÜNYA EKONOMİSİNİ OLUMLU ETKİLER, ANCAK ENERJİ SEKTÖRÜNDE İFLASLAR YAŞANABİLİR.

 

 

Uluslararası bilimsel-akademik kuruluş EBES’in (Eurasia Business and Economics Society - Avrasya İşletme ve Ekonomi Birliği) 15. Konferansı 8-10 Ocak 2015 tarihlerinde Portekiz’in başkenti Lizbon’da yapıldı. Lizbon Üniversitesi ISCTE-IUL Enstitüsü’nün ev sahipliğinde yapılan konferansa İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) de destek verdi.

51 ülkeden 600 civarında akademisyen, uzman, bankacı ve bürokratın katıldığı konferansta teorik konular yanında dünya ekonomisindeki son gelişmeler de konuşuldu. Tartışmaların ana teması ise son zamanlarda hızla düşüşe geçen petrol fiyatları ile Avrupa ekonomisindeki son gelişmeler oldu.

EBES'in kurucuları Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, Yrd. Doç. Dr. Ender Demir ve Dr. Hakan Danış’ın verdiği bilgilere göre; konferansta en fazla tartışılan konu petrol fiyatlarındaki düşüş ve dünya ekonomisine olası etkileri oldu. Buna göre, katılımcıların ağırlıklı görüşü, petrol fiyatlarındaki sert düşüşün küresel ekonomiyi olumlu etkileyeceği şeklinde. Fakat bazı OPEC ve petrol ihraç eden ülkeleri ise zor günler bekliyor. Özellikle Venezüella ve Rusya gibi petrol ihracatı geliri kamu bütçesinin önemli bir kısmını oluşturan ve siyasi ambargolarla boğuşan ülkeler çok zorlanacak gibi görünüyor.

Enerji fiyatlarındaki düşüş tüketicileri ve birçok sanayiyi olumlu etkilerken petrol şirketlerini ise olumsuz etkileyebilir. Konferans katılımcılarının görüşü, özellikle Amerika ve Kanada gibi ülkelerde yüksek maliyetle petrol çıkaran firmaların birçoğunun bu fiyatlara dayanamayacağı yönünde. Dolayısıyla, yakın zamanda enerji firmalarından iflas haberleri gelebilir.

Konferanstaki diğer önemli bir tartışma konusu ise Avrupa Merkez Bankası’nın olası yeni politikaları ve Euro’nun geleceğine ilişkin oldu. Konferansa katılan akademisyen ve merkez bankası yetkilileri, EMB’nin genişleyici bir politika açıklaması gerektiği yönünde hem fikirler. Olası böyle bir gelişme, Avrupa ve dünya ekonomisini olumlu etkileyebilecek. Bu politikanın başarısı Euro’yu etkileyecek olsa da, Yunanistan’daki seçimler de Euro’nun geleceğini belirlemede önemli rol oynayabilir.

iHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ