ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2805
EURO
5,9933
IMKB
62.336
ALTIN
217,245
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/12 ºC
Ankara3/9 ºC
İstanbul8/13 ºC
İzmir9/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu:Mali bildirim zorunlu...
14 Ocak 2015 / 15:46
BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU AÇIKLADI:“SİYASİ PARTİLER MALİ KAYNAKLARINI KAMUYA AÇIKLAYACAK, İL VE İLÇE BAŞKANLARI BİLE MALİ BİLDİRİM YAPACAK."

 

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ‘kamu yönetiminde şeffaflık’ konusunda alınan tedbirleri açıkladı. Buna göre, milletvekili ve belediye başkan adaylarına yapılacak nakdi yardımlar kendi adlarına açılmış olan seçim hesaplarına yatırılacak, bu yardımlara bazı sınırlar getirilebilecek. Siyasi partilere yapılan bağış miktarı da elektronik ortamda ilan edilecek.

Siyasi etik yasasını esas alarak milletvekilleri için davranış kuralları belirleyeceklerini anlatan Davutoğlu, mal bildirimi konusunda da önemli değişiklilere gidildiğini ifade ederek, "Yüksek mahkeme başkan ve üyeleri ile daire başkanları mal bildiriminde bulunacak. Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleri, genel merkez yöneticileri, il başkanları ve ilçe başkanları ile ulusal, bölgesel veya yerel nitelikte yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarının yetkilileri için de mal bildirimi zorunluluğu getirilecek" dedi. Başbakan, mal bildirimlerinin yenilenme süresinin 5 yıldan 2 yıla ineceğini de vurguladı.

İmar planlarının yapım sürecini daha saydam ve hesap verebilir hale getireceklerini kaydeden Başbakan, Tarihi dokuya zarar verecek imar değişikliğine izin verilmeyeceğini ekledi.

İHA

Davutoğlu, ihbarda bulunan kamu görevlilerinin korunacağını da ifade ederek, gerekli olması halinde ihbarda bulunan kamu görevlilerinin başka bir yerde çalışması ve 3 aylık ücretli izne çıkarılmasının söz konusu olacağını anlattı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, ihbarın asılsız çıkmaması koşuluyla görevlilere ödül verileceğini de belirtti.
 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ