ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2903
EURO
6,0256
IMKB
62.336
ALTIN
218,480
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/12 ºC
Ankara4/9 ºC
İstanbul9/13 ºC
İzmir9/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
13 yıl sonra DNA testi çözdü...
15 Ocak 2015 / 20:41
AYDIN'DA 13 YIL ÖNCE İŞLENEN VE FAİLİ MEÇHUL KALAN BARIŞ ÖZEK CİNAYETİ, 2014 YILINDA DOSYANIN TEKRAR AÇILMASIYLA ÇÖZÜLDÜ.

 

 

Barış Özek’i, eşine kötü davrandığı için aile meclisinin öldürme kararı aldığı belirlendi. Yapılan DNA testi ise öldürülen Barış Özek’in, babasının gerçek babası olmadığını ortaya çıkardı.
2002 yılında İzmir’den kaybolan ve 2003 yılında Aydın’da cesedi bulunan Barış Özek cinayeti 13 yıl sonra aydınlatıldı. 2002 yılında 18 yaşında olan ve İzmir’de yaşayan Barış Özek’in ailesi oğullarından haber alamayınca, kayıp başvurusunda bulundu. 13 Nisan 2003 günü Aydın’ın İncirliova ilçesi Yazıdere Mahallesi’nde Körkuyu mevkiinde bulunan kuyunun içersinde tanınmayacak halde bir erkek cesedi bulundu. Cesedin kimliğini belirlemek için çalışma yapan polis ekipleri, kayıp başvurusunda bulunan aileler ile görüştü. Barış Özek’in eşi Cevriye Demirbaş, cesedi ayakkabılarından teşhis etti.

DNA TESTİ NEGATİF ÇIKTI
Ayakkabılarından yapılan teşhis sonucu Barış Özek’in babası Rıza Özek’ten örnek alınarak DNA testi yapıldı. Ancak DNA testinin sonucu negatif çıktı. Ölen kişinin kimliği belirlenemezken, cinayet kayıtlara faili meçhul olarak geçti.

11 YIL SONRA YAPILAN DNA TESTİ GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI
Aydın Cinayet Büro Amirliği’ne bağlı ekipler, faili meçhul kalan ve cesedin kimliğinin belirlenemediği dosyayı 2014 yılında tekrar açtı. 2003 yılında alınan ifadeler doğrultusunda bu kez Barış Özek’in annesi Gönül Özek’ten ve kız kardeşinden DNA örneği alındı. Yapılan DNA incelemesinde cinayete kurban giden kişinin Barış Özek olduğu tespit edilirken, baba Rıza Özek oğlunun kendi çocuğu olmadığı gerçeğini öğrendi.

CİNAYETİ İŞLEYEN CEZAEVİNDE, 4 KİŞİ ADLİYEDE
Soruşturmayı derinleştiren ekipler, ölen şahsın karının ailesini ifadeye çağırdı. Yapılan sorgunun ardından olayın aile içi infaz olduğu tespit edildi. Barış Özek’in, karısı Cevriye Demirbaş’a kötü davrandığı gerekçesiyle aile meclisinin öldürme kararı aldığını, cinayeti ise 2013 yılında işlediği bir başka cinayet nedeniyle 20 yıla mahkum olan Ercan Akçan’ın işlediğini tespit etti. Özek’i öldürme kararını veren aile üyelerinden İ.A., N.A., N.A.. ve A.A. yapılan operasyonla gözaltına alındı. Emniyetteki sorgularında suçlarını itiraf eden 4 şüpheli adliyeye sevk edildi.

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ