ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3279
EURO
6,0542
IMKB
62.336
ALTIN
219,530
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/13 ºC
Ankara-1/6 ºC
İstanbul7/12 ºC
İzmir8/14 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kış güneşine aldanmayın...
16 Ocak 2015 / 16:48
OPTİSYEN KEMAL TUĞUL, KIŞ AYLARINDA KULLANILACAK GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜN MUTLAKA “ULTRAVİYOLE IŞIĞINI ENGELLEYİCİ” ÖZELLİKTE OLMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

 

 

Tuğrul, “Bu özelliği taşımayan güneş gözlüğü sadece fazla ışığın geçmesini engeller. Ancak bu engelleme hiçbir fayda sağlamaz, aksine zarar verir. Çünkü renkli cam takıldığında göz bebeği küçülmez ve böylece görünen ışık değil ama zararlı ultraviyole ışını göz içine bol miktarda girer” dedi.

Gözlük Dünyası’ndan Kemal Tuğul ayrıca her güneş gözlüğünün ultraviyole ışınlarının geçişini engellemediğini belirterek, “Gözlüklerin kaliteli olması ve bunun belgeli olması gerekir. Polarize camlar bu konuda son derece başarılı camlardır. Kullanmayı düşündüğünüz güneş gözlüğünü almadan şu hususlara dikkat etmenizi öneririm: Camın renginin koyu ya da açıklığından ziyade ultraviyole ışığını engelleyip engellemediği önemlidir.Camın rengi homojen (her yerde aynı) olmalıdır.Gözlüğü taktığınızda bulanık görmemelisiniz, detaylar kaybolmamalıdır.Gözlük camından bakarken gözlüğü hareket ettirdiğinizde görüntü hareket etmemelidir. Camların üzerinde güvenilir tescil bilgisi olmalıdır. Her pahalı olan iyidir denilemez ama ucuz gözlüklerin de bu özellikleri taşımama olasılığı çok yüksektir.” dedi.

Tuğrul, daha sonra şunları kaydetti; “Çerçeve seçmek tabii ki zevk, estetik, moda işidir ama çerçevenin amaca da uygun olması gerekir. Kışın gelen zararlı ışınlardan gözü azami derecede koruyabilmek için çerçeve etrafından girebilecek ışık en az olmalıdır. Bu nedenle camın göze yakın yerleşimli olması çok yararlı olabilir.
Gözlük camlarını temizlerken de dikkatli davranmak gerekmektedir. Çünkü çizikler de görüntü kalitesinin bozulmasına ve zararlı ışınların göz içine girmesine neden olabilir. Elinize ne geçerse onunla silmek değil de yumuşak pamuklu bir bez, ya da en iyisi gözlükçülerden temin edilebilecek özel bezler kullanılmalıdır.
Yine ayrıca, güneş gözlüğü almadan önce bir göz muayenesi olmakta fayda vardır. Çünkü az da olsa var olan bir hastalık ya da risk olabilir. Ve bu durumda daha farklı bir güneş gözlüğü önermek, ya da güneş gözlüğünün de yeterli olamayacağı bazı hastalıklarda güneş gözlüğü kullanılsa bile yine de güneşten uzak durmak gerekebilir.” 

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ