ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2805
EURO
5,9933
IMKB
62.336
ALTIN
217,245
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/12 ºC
Ankara3/9 ºC
İstanbul8/13 ºC
İzmir9/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bursa ovası göle döndü...
18 Ocak 2015 / 10:42
ERİYEN KARLAR VE YAĞAN YAĞMURLAR, BURSA'NIN EN VERİMLİ ARAZİSİ OLAN GÜRSU VE KESTEL'DEKİ YÜZLERCE DÖNÜM TARIM ARAZİSİNİ VURDU. GÖRENLERİ HAYRETE DÜŞÜREN TARLALAR GÖLÜ ARATMADI.

 

 

Eriyen karlar ve yağmur suları Bursa’nın ovasındaki tarım arazilerini sular altında bıraktı. Gürsu ve Kestel’deki meyve bahçeleri sular altında kaldı. Görenleri hayrete düşüren manzara Mudanya sahillerini aratmadı. Meyve bahçelerindeki ağaçlar gövdelerine kadar suyun içinde kaldı. Kış şartlarının bu şekilde devam etmesi durumda bin dönümlük araziye giremeyeceklerini söyleyen çiftçiler kara kara düşünmeye başladı. Suların geç çekilmesi halinde armut ve şeftali bahçelerinden mahsul kaldırılamayacağına dikkat çeken Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez, çiftçilerin 3 milyon lira gibi bir zarla karşılaşacağına dikkat çekti. 

Dönmez, "Her yıl en az 5 ay burası bu şekilde su içinde kalıyor. Ya toprak dolgu yapılması için çiftçiye müsaade edilmeli ya da suların tahliyesi için Devlet Su İşleri harekete geçmeli. Çiftçinin durumu zaten ortada. Bu mağduriyeti giderilmediği takdir bin dönümlük araziden mahsul alınamaz. Meyve fiyatları da önümüzdeki sene yükselir” dedi.

Gölbaşı Göleti’nden gelen suların ovadaki bütün tarım ürünlerini vurduğunu ifade eden Kestel Ziraat Odası Başkanı Fevzi Fırtına ise “Ovayı dolduran sular en az 700 dönümlük araziyi 5 ay boyunca esir almaktadır. Buna devletin yapacağı yatırımlarla çare bulması lazım. Arazinin biraz dolgu yapılarak yükseltilmesi gerekiyor. Drenaj kanalları için farklı şekilde projeler üretilerek burasının kurtulması mümkündür. Ağaç kökleri suyun altında kalıp çürüyor” diye konuştu. 

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ