ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2769
EURO
5,9840
IMKB
62.336
ALTIN
217,184
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/12 ºC
Ankara3/9 ºC
İstanbul8/13 ºC
İzmir9/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
''Evden kaçış oyunları''...
18 Ocak 2015 / 10:45
TÜRKİYE'DEKİ GENÇLERİN YENİ GÖZDESİ “EVDEN KAÇIŞ OYUNLARI” OLDU. DÜNYAYA JAPONYA'DAN YAYILAN VE SON ZAMANLARDA TÜRKİYE'Yİ DE ETKİSİ ALTINA ALAN OYUN KONSEPTİ, KARANLIK BİR ORTAMDA OYNANMASI VE GERİLİM DOLU OLMASI NEDENİYLE ÖZELLİKLE GÜNLÜK HAYATLARINA HEY

 

 

Japonya’dan çıkan ve son birkaç yılda tüm dünyayı saran oyun trendi “real room escape” yani “gerçek odadan kaçış oyunu”, bir grup arkadaşın, belirli bir konseptle dizayn edilmiş bir eve kilitlenip, içerideki şifreleri çözerek bir saat içinde anahtarı bulup kronometreyi durdurup dışarı çıkması esasına dayanıyor. Oyunseverlerin zekalarını en iyi şekilde kullanmaları ve matematiksel düşünme ile ipuçlarına yaklaşmaları, bu odadan çıkmak için önemli bir avantaj sağlıyor.

GENÇLER, GERİLİM VE HEYECAN İÇİN GELİYOR
“Kumpass” 2-5 kişilik arkadaş grupları oyun oynayabiliyor. Ancak oyundan daha çok zevk alabilmek için en az 3 kişi gelinmesi tavsiye ediliyor. Gençler, aileler ve ekip ruhunu canlandırmak isteyen şirketlere hitap eden bu oyuna katılanlar ise hayatlarına heyecan ve gerilim katmak için geldiklerini söylüyor. Oyun sonunda kazananlar, “Kumpass’tan yırttık” yazısıyla fotoğraf çektirirken kaybedenlerin payına ise “Kumpass’a düştük” yazısıyla çektirilen fotoğraf düşüyor.

“İZMİR’DE İLK”
Oyunu bir yurtdışı seyahatinde keşfettiğini ve çok farklı bulduğu için uygulamaya karar verdiğini söyleyen Cihan Kocabaşoğlu, “Japonya merkezli bir oyun. Dünyanın birçok ülkesinde de bu şekilde hizmet veren oyun salonları var. Biz de bunun İzmir’de ilkini açtık. Evden kaçış oyunu, görsel ve zihinsel hafızaya dayalı bir oyun. Ürkütücü, korkutucu herhangi bir öğe yok. Çok eğlenceli bir oyun. Genelde gençler rağbet gösteriyor” dedi. Oyun hakkında kısa bir bilgi de veren Kocabaşoğlu, ekip üyelerinin yardımlaşarak şifreleri çözmeleri gerektiği ve en sonunda 60 dakikalık süre dolmadan kronometreyi kapatmaları gerektiğini söyledi.

HER ODADA KAMERA
Ekip üyeleri loş bir ortamda evin içerisinde şifreleri toplamaya çalışırken, bir moderatör de kontrol odasında gece görüşlü kameralarla oyuncuları izliyor. Odalarda bulunan mikrofonlu kameralar ve ses düzeni sayesinde ekip üyeleri ve moderatör iletişim kurabiliyor.

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ