ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2805
EURO
5,9933
IMKB
62.336
ALTIN
217,245
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/12 ºC
Ankara3/9 ºC
İstanbul8/13 ºC
İzmir9/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhalelerde son teklif tarihi 24 Nisan...
19 Ocak 2015 / 15:51
ÖZELLEŞTİRME İDARESİ BAŞKANLIĞI, HALK BANKASI'NIN İŞTİRAKLERİ HALK SİGORTA İLE HALK HAYAT VE EMEKLİLİK'İN BLOK SATIŞ YOLUYLA ÖZELLEŞTİRİLMESİ İÇİN İLANA ÇIKARKEN, İHALELERE SON TEKLİF VERME TARİHİ 24 NİSAN OLARAK BELİRLENDİ.

 

 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan ilanına göre Halk Bankası'nın iştirakleri Halk Sigorta ile Halk Hayat ve Emeklilik'in blok satış yoluyla özelleştirilecek. İhalelere son teklif verme tarihi 24 Nisan olarak belirlendi.

Halk Sigorta'da Halkbank'a ait yüzde 89.18 hisse ile Halk Yatırım Menkul Değerler'e ait yüzde 4.31 hisse olmak üzere toplam yüzde 93.49 oranındaki hisse blok satışa konu olacak. Halk Sigorta'nın kayıtlı sermayesi 150 milyon lira, çıkarılmış sermayesi 94 milyon lira seviyesinde bulunuyor. Halk Hayat ve Emeklilik'in ise Halkbank'a ait yüzde 90 veya talep gelmesi halinde yüzde 100 hissesi satışa konu olacak. Şirketin sermayesi 183 milyon lira seviyesinde bulunuyor. Her iki ihale için de geçici teminat tutarı 25 milyon dolar olarak belirlendi.

İhaleye yalnızca tüzel kişiler, tüzel kişiliğe sahip fonlar ile ortak girişim grupları katılabilecek diğer fonlar ancak ortak girişim grubu ortağı olabilecekler. Katılımcı tüzel kişinin sigorta şirketi olması veya sigorta şirketinde kontrol sahibi olması zorunlu tutuldu. Katılımcının bir ortak girişim grubu olması halinde, lider ortağın sigorta şirketi olması veya sigorta şirketinde kontrol sahibi olması gerekiyor.

İhaleye katılacakların konsolide özsermayeleri toplamının 2 milyar doların üzerinde olması gerekiyor. İhale kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile yapılacak. Komisyon tarafından gerekli görüldüğü takdirde ihale, pazarlık görüşmelerine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile açık artırma yoluyla sonuçlandırılabilecek.

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ