ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3318
EURO
6,0564
IMKB
62.336
ALTIN
220,724
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın9/14 ºC
Ankara2/10 ºC
İstanbul9/13 ºC
İzmir10/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
4 Eski bakan için karar günü...
20 Ocak 2015 / 15:36
İSİMLERİ YOLSUZLUK VE RÜŞVET İDDİALARINA KARIŞAN 4 ESKİ BAKAN İÇİN MECLİS GENEL KURULU'NDA "YÜCE DİVAN" OYLAMASI YAPILACAK. SAAT 15.00'TE TOPLANACAK MECLİS GENEL KURULU'NDA "YÜCE DİVAN" KARARI İÇİN 276 MİLLETVEKİLİNİN OYU GEREKİYOR.

 

 

Adları rüşvet ve yolsuzluk iddialarına karışan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu çalışmalarında sona gelindi.

Meclis Genel Kurulu'na sunulan Soruşturma Komisyonu raporunda "Yeterli şüphe oluşturan delil bulunmadığından Yüce Divan'a sevk edilmemelerine karar verildiği" belirtilmişti.

Genel Kurul, eski bakanların Yüce Divan'a gönderilip gönderilmemesini görüşmek için saat 15.00'te toplanacak.

Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerde, Soruşturma Komisyonu adına başkanvekili ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, milletvekillerine tanınan konuşma hakkını ise AK Parti'den Konya Milletvekili Mustafa Akış ve Denizli Milletvekili Bilal Uçar, CHP adına Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ile İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, MHP Konya Milletvekili Faruk Bal ile HDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız konuşacak. İsterlerse eski bakanların da konuşma hakkı bulunuyor.

Genel Kurul'da gizli oylama için kabinler konuldu. Milletvekilleri, il sırasına göre ve isimleri okundukça kabinlere girerek kendilerine verilen önergenin kabulü için beyaz (evet), reddi için kırmızı (hayır), çekimser için yeşil pulları zarfın içine koyacak ve kupalara atacak.

"Yüce Divan" kararı çıkması için 276 milletvekilinin oyu gerekiyor. Bunun sağlanabilmesi için AK Parti'nin 53 fire vermesi lazım. Nitelikli çoğunluğun yakalanmaması durumunda, kabul oyları fazla olsa bile, Yüce Divan'a sevk gerçekleşmeyecek.  

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ