ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3318
EURO
6,0564
IMKB
62.336
ALTIN
220,650
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın9/14 ºC
Ankara2/10 ºC
İstanbul9/13 ºC
İzmir10/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geleceğin enerjisi ''kaya gazı''...
20 Ocak 2015 / 16:11
İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ'NDE DÜZENLENEN “KAYA GAZI VE ENERJİ SEKTÖRÜNDEKİ SON GELİŞMELER” KONULU KONFERANS GERÇEKLEŞTİ.

 

 

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Aydın Düşünce Platformu tarafından düzenlenen “Kaya Gazı ve Enerji Sektöründeki Son Gelişmeler“ konulu konferansa Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Hilmi Güler, İstanbul Eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya ve birçok akademisyen katıldı.

“GELECEĞİN GÖZDE ENERJİ KAYNAĞI KAYAGAZI OLACAK”
“Kaya Gazı ve Enerji Sektöründeki Son Gelişmeler “ konulu konferansta ekonominin büyük bölümünü oluşturan enerjiyle ilgili açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Hilmi Güler,” Türkiye’nin rezervleri oldukça fazla. Fakat rezervlerin olması yetmiyor teknoloji de gerekiyor” dedi.
Geleceğin gözde enerji kaynağı olacağını belirttiği kaya gazı hakkında önemli açıklamalarda bulunan Hilmi Güler şöyle konuştu: ”Kaya gazının iki türlü çıkarılma yöntemi vardır; bunlar dikey ve yatay çatlatmadır. Geçirgen olmayan tabakada sıkışmış gaz, kayaçlar çatlatılarak alınır. Dikey çatlatmada çok az alana ulaşılırken yatay çatlatmada çok daha fazla alana ulaşılıyor. Bu yüzden dikey çatlatmalar yerine yatay çatlatmalar daha verimlidir.”

“KARA TAVUKLARI KORUMAK İÇİN UĞRAŞTIK”
Projeleri gerçekleştirirken çevreyle ilgili her şeye dikkat ettiklerinin altını çizen Eski Bakan Güler, “Boru hatlarını yaparken en uygunu, en ekonomiği kısa yoldan döşenen boru hatlarıdır. Ama biz yaptığımız boru hatlarında yolları uzattık. Bunun sebebi kara tavuklardır. Kara tavuklar boruları döşediğimiz dönemde yumurtladıkları için onları rahatsız etmemek amacıyla yumurtladıkları yerlere dokunmadan yolumuzu uzatarak daha fazla boru ve daha fazla işçilikle doğal ortamlarına zarar vermedik” diye konuştu.

“TÜRKİYE ENERJİSİNİ VERİMSİZ KULLANIYOR”
Türkiye'nin var olan enerjisini verimsiz kullandığını belirten Hilmi Güler, Türkiye’nin enerji haritası üzerinden katılımcılara sunum yaparak elimizde olan ve değerlendirilmesi gereken rüzgar, güneş, su, jeotermal ve geleceğin gözde enerji kaynağı kaya gazı kaynaklarının doğru ve hızlı biçimde kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Ülkemizde Trakya ve Güneydoğu’da rezervleri bulunan kaya gazının çok değerli enerji kaynağı olduğunu belirten Güler, “Kaya gazı rezervleri bulunan ülkeler kaya gazı üretmeye başlayınca ithalatı bırakıp ihracat yapmaya başlayacaklar. Böylelikle üretim girdilerinden biri olan enerjiye sahip olup kaya gazındaki avantajı yakalarlarsa başlı başına yeni bir bölüm açılacak. Gözler ABD’ye dönükken başka yerlere dönecek. Bu sefer gelirler düşecek ve zenginliğe alışmış ülkelerde sıkıntılar başlayacak” şeklinde konuştu.

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ