ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3318
EURO
6,0564
IMKB
62.336
ALTIN
220,724
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın9/14 ºC
Ankara2/10 ºC
İstanbul9/13 ºC
İzmir10/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gebelikte dengesiz beslenme....
20 Ocak 2015 / 16:28
UZMANLAR GEBELİK DÖNEMİNDE DENGESİZ VE YETERSİZ BESLENMENİN, ERKEN VE DÜŞÜK DOĞUM, BEDENSEL VE ZİHİNSEL GELİŞİMİ YETERSİZ BEBEK DOĞUMLARINA YOL AÇABİLECEĞİNİ BELİRTİYOR.

 

 

Kula Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Sipahi, kadınların hamilelik döneminde beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini bildirdi. Sipahi, gebelik dönemindeki yetersiz ve dengesiz beslenmelerin bebeklerin anne karnındaki büyüme ve gelişmesine etkilediğini ifade ederek, çay, hazır meyve suları ve asitli içeceklerin tüketimi konusunda hassas davranılması konusunda hamile kadınları uyardı. Sipahi, "Gebelik döneminde, vücutta oluşan zararlı maddelerin atılımını sağlamak ve vücut sıvı dengesini koruyabilmek için 8-10 bardak (1 buçuk 2 litre) su tüketmeliyiz. Her gün her öğünde değişik besinler tüketilmelidir. Her öğün dört besin grubunu içermelidir. Öğün atlanmamalıdır. Kahvaltı mutlaka yapılmalıdır. Üç ana öğünün yanında ara öğünlerde de besin tüketimi sağlanmalıdır" dedi.

DÜŞÜK VE ÖLÜM DOĞUM RİSKİ VAR

Gebelik süresince annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesi ile bebekte çeşitli sorunlar meydana gelebileceğini dile getiren Mehmet Sipahi, şöyle konuştu:

"Bu dönemdeki dengesiz beslenme erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, bedensel ve zihinsel gelişimi yetersiz bebek doğumları ve ölü doğumlara neden olabilir. Bu nedenle bu dönemde peynir, süt, yoğurt yeşil yapraklı sebze, kırmızı ve beyaz et, yumurta ve balık tüketimine önem verilmelidir."

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ