ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3279
EURO
6,0542
IMKB
62.336
ALTIN
219,530
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/13 ºC
Ankara-1/6 ºC
İstanbul7/12 ºC
İzmir8/14 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk askerinin giyeceği botlar...
20 Ocak 2015 / 16:38
KAYSERİ 1'İNCİ KOMANDO TUGAYI KOMUTANI TUĞGENERAL AYDOĞAN AYDIN, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ İÇİN HAZIRLANAN VE TESLİM EDİLEN YENİ NESİL BOTLAR HAKKINDA BİLGİ VEREREK, "YENİ NESİL BOTLAR, FİRMA VERİLERİNE GÖRE 500 BİN ADIMDA 1 DAMLA SU GEÇİRMEDİ" DEDİ.

 

 

Kayseri 1’inci Komando Tugayı Komutanlığı, düzenlediği program ile yeni nesil botları tanıttı. General Vecihi Akın Kışlası’nda basın mensuplarını ağırlayan Kayseri 1’inci Komando Tugayı Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın, botlar hakkında bilgiler verdi. Burada konuşan Tuğgeneral Aydın, "Özel olarak tasarlanan botların rengi Türkiye’nin bitki örtüsüne ve kamuflaj rengine göre belirlenmiş ve mevcut üniforma deseni ile uyumlandırılmıştır. Sıcak ve soğuk iklim koşullarına uyum sağlayan teknoloji sayesinde bot 4 mevsim kullanılabilecektir. Nefes alabilir ve su geçirmez Gore-tex teknolojisine sahip olan yeni botlar, firma verilerine göre suyun içinde 500 bin adım testinden 1 damla su geçirmeden çıkmıştır. Aynı zamanda ter ve havayı dışarı vererek ayağın kuru kalmasını sağlamaktadır" dedi.

Aydın ayrıca, "Yeni botlar taban teknolojisi sayesinde kaymaz özelliğine sahiptir. Yeni botların dış tabanında kullanılan kauçuk otomobil lastiklerinde kullanılan malzeme ile aynıdır. Yeni botların topuk kısmı, bilek burkulmalarını önleyici özel malzeme ile güçlendirilmiştir. Botların iç kalıbı Türk insanının ayak formuna uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Eski botlara göre 300 gram hafifleyen yeni botlar personele hız kazandırmaktadır. Çift yoğunluklu tabana teknolojisi sayesinde personelin hareket kabiliyeti desteklenmektedir" ifadelerini kullandı.

Üsteğmen Doktor Gürdal Yılmaz ise, "Sizlerin de gördüğü üzere komandolarımız verilen görevi azimlilik ve kararlılıkla yerine getirme gayretindedir. Ancak görevlerini yerine getirirken sırtlarında taşıdıkları onlarca kilo ağırlıkla, arazi şartlarıyla ve hava koşulları ile mücadele ediyorlar. Mücadele esnasında kullandıkları kıyafetleri tecizatları, kişisel malzemeleri ayrıca sağlıklarını da koruyucu nitelikte olmalıdır. Bu kapsamda silahlı kuvvetleri ve 1. Tugay Komutanlığı olarak tıbbın ve teknolojinin gerekliliğini yakından takip ediyoruz ve bununla ilgili çeşitli çalışmalar düzenliyoruz. Bu çalışmalarımızın meyvesi olan yeni tip botlar yakın zamanda personelimizin hizmetine sunulmuştur. Botlarımızın özellikleri olarak sunduğumuz gelişmeler şunlardır; botlarımızın tabanı saha sert olarak dizayn edilmiş ve arazi şartlarına daha kuvvetli motive olması sağlanmıştır. Ayrıca hava geçirme özelliği sayesinde ayakta çeşitli mantar ve deri hastalıklarına yönelik önlem alınmıştır" diye konuştu.

Botların hafifliği sayesinde uzun yollar yürüyen komandolara kolaylıklar sağlandığını dile getiren Yılmaz, "Su ve ısı yalıtkanlığı özelliği vardır. Bu kapsamda biz sağlık hizmetleri koruyucu sağlık hizmetlerine yönelik yaptığımız taramalarda personelimizden tamamen olumlu geri bildirimler aldık. Bu ve benzeri envanterlerin TSK hizmetine katılmasıyla personelimizin arazi şartlarındaki hareket kabiliyetlerinin artacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ