ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2805
EURO
5,9933
IMKB
62.336
ALTIN
217,245
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/12 ºC
Ankara3/9 ºC
İstanbul8/13 ºC
İzmir9/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Didim 83.il olmaya aday...
20 Ocak 2015 / 17:23
DİDİM PROJELERİYLE 83. İL OLMAYA ADAY.

 

 

Didim Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız, yapmayı planladıkları projelerle 2025 yılında Didim’in 83 il olmaya aday olduğunu söyledi.
Didim Ticaret Odası Toplantı salonunda yapılan Kent Konseyi Genel kuruluna Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, İlçe Emniyet Müdürü Gürhan Aytekin, İlçe Jandarma Komutan vekili Akbük Karakol Komutanı Tuncay Doğan, Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız, Oda ve Meslek Örgütlerinin Başkan ve temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kamu kurumlarının temsilcileri, ile vatandaşlar katıldı. Genel Kurulun divan başkanlığına Hatice Gençay, üyeliklere Eyüp Çabuk ve Özlem Basat seçildi. Divan seçiminin ardından saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde İstiklal Marşı okundu. Toplantıda Didim Kent Konseyi’nin çalışmaları değerlendirilirken, genel kurulun açılış konuşmasını yapan Didim Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız, yapılan projelerle ilgili detaylı bilgiler verdi.
Slayt eşliğinde konuşan Ayyıldız yapılmış olan engelliler parkının açılması, engelliler yararına yüzme etkinliği, 3.Uluslararası Didim Zeytin Festivali etkinliği, madde bağımlılığı ile ilgili çalışma, öz güvenli gelecek projesine destek, eğitim yararına tiyatro gösterisi, 18 Aralık göçmenler günü, TKKP genel kurul toplantısına katılım, TKKP yürütme kurulu toplantısına katılım, zeytin park projesi, binalara kimlik kazandırılması için öneri, kadın ve gençlik meclisi oluşturulması ile zeytinde coğrafi işaretlemeyle ilgili bilgiler sundu.
Zeytinin markalaşması gerektiğini vurgulayan Ayyıldız, uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili çalışmalarını sunum halinde paylaşırken, şarkıcı Deniz Seki’nin durumunu eleştirdi. Ayyıldız, “Deniz Seki’nin hapse atılması olayı reklam haline gelmiştir. Bu işin içerisinde olan arkadaşlar bu durumu reklam olarak algılıyor. Sanatçılar çocuklar için hedefledikleri insanlar olarak biliniyor. Bizim televizyonlarda Deniz Seki çok iyi bir sanatçı deniliyor ama sonuçta o sanatçı bir klip çıkarıyor ve hayatına devam ediyor. Hapse atıldığında bizim çocuklarımız bunu televizyonlarda izliyor. Bu tür reklamları uyuşturucu baronları düzenliyor. Çocuklarımız bu konuda risk altında” dedi.
ZEYDİM park projesinden de bahseden Ayyıldız 70 tane zeytinin dikildiğini ve bu parkın içerisinde ZEYDİM Kafe adında bir yer da açmayı planladıklarını belirterek “Belediye başkanımızla görüştük; burası Büyükşehir belediyesi içine girecek park olduğunda bu konuda bir çalışma yaparak burayı kaçırmak istemiyoruz” dedi.
Kent konseyi bünyesinde Kadın ve gençlik meclisleri seçimin için mahalle muhtarlarının belirleyeceği üyelerle ilgili çalışmalardan bahseden Ayyıldız Coğrafi işaretleme ve tescil çalışmalarının Ticaret odasıyla yürütüldüğü ve belli mesafe alındığını söyledi.
Gelecek dönemde yapılması düşünülen projelerle ilgili de bilgiler veren Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız “Yabancılar için Türkçe kursu önemli; bu noktada Halk Eğitim Merkeziyle birlikte bu çalışma yürütülecek. Bunun dışında Zeytin turizmi; Zeytin Didim’in markası, turizm sezonun uzatılması noktasında bunun altyapısını oluşturulması önemli; Didim’in elinde 3 önemli değer var; bunlar Tapınak, Deniz ve Zeytin bu 3 değerle turizmde kalite ve marka oluşturmak gerekli. Tüketiciye bunlar anlatılmalı. Bizler Turizmde bunu değerlendirmek için Tadım uzmanlarını getireceğiz İlçemize, burada bilgiler verecekler. Ayrıca Didim’in zeytinyağını tanıtacağız. Zeytinyağı alanlara kimlik kartı verilecek. Bu konuda Didim’in zeytinyağını tanıtım için zeytinyağını alanlar Didim seyahatten % 10 indirim olacak. Ayrıca Zeytinyağı işletmelerinden yüzde 10 indirimli alım yapacak” dedi.
83. İL OLMAYA ADAY
83 Didim projesinden bahseden Ayyıldız, ”2025 yılında 373 bin kişilik bir nüfusa sahip olacak ilçemde 81 ilden yurttaşların katıldığı bir mozaik olan Didim’e yabancıları da eklersek 82 milletten oluşan bir Didimlilik kimliği oluşacak. “dedi. 82.Plakalı il olmak için sırada çok sayıda aday olduğunu bildiklerini ifade eden Ayyıldız 83 Didim projesiyle zeytin turizmi ve Türkiye çapında yapılacak zeytin tanıtımları ile büyüyecek bir Didim öngörüleri olduğunu söyleyerek “Şimdiden 83 plakalı il olmaya talibiz” dedi.
Didim Kaymakamı İskender Yönden de, 83’ncü il olmaya niyetli Didim’de önemli çalışmaların yapıldığını ifade etti. Kendisinin kamu kurumları arasındaki beraberliğe önem verdiğini söyleyen Kaymakam Yönden, “Didim’de Kent Konseyi çok ciddi çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar çok yerinde ve önemli. Benimde hayal ettiğim projeler bunlar. Kaymakamlığın alışkanlıkları bende çok oturmadı. Mesleğe başladığım 1997 yılından itibaren yönetmek değil de karşılıklı yönetme işini benimsedim. Tüm kamu kuruluşlarının bir araya geldiği zaman güzel çalışmalar ortaya çıkıyor. Günümüzde Altınkum’da yıkım yapılıyor. İlk başta garip geliyor, fakat kentin sorunlarının bir arada konuşulup karar alınması çok güzel bir şey. Buradaki çalışmalar esnafla beraber yapılarak, sorunsuz şekilde devam ediyor. Yaz mevsimine kadar bu çalışmaların meyve vereceğini düşünüyorum” diye konuştu.
“HAZİNE ARAZİLERİNDE TALAN EDİLEN YARGI YOLUNDA”
Hazine arazilerindeki talanla ilgili de bilgiler veren Kaymakam Yönden, şunları söyledi: “Son 1,5 -2 aydır ciddi sıkıntılar var. Hazine arazilerine zeytin dikimi yapılıyor. Şu anda 350 kişi tahmin ediliyor ve 98 kişi tespit edildi. 60 men, 43 infaz ve 38 tebligat gönderildi. Biz bunları mahkemeye vermedik. Savcılığı intikal eden durumalar var. 2. Tecavüzü gerçekleştirenler 6 ay ile 2 yıl arasında yargılanacak. Dikilen zeytinleri de başka yere transfer etmeyi düşünüyoruz. Bir yeri hukuka aykırı şekilde almak doğru değil, biz bu rakamların artmasını istemiyoruz”

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ