ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2903
EURO
6,0256
IMKB
62.336
ALTIN
218,480
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/12 ºC
Ankara4/9 ºC
İstanbul9/13 ºC
İzmir9/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bala kar bereketi...
21 Ocak 2015 / 15:40
ORDU ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI NECATİ AYDIN, BÖLGEDE YAŞANAN KAR YAĞIŞININ BAL ÜRETİMİNE KATKI SAĞLAYACAĞINI, KAR ALTINDA KALAN ARI KOVANLARININ DA ARILAR İÇİN OLUMLU BİR DURUM OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

 

 

Türkiye bal üretiminde ilk sırada yer alan Ordu'da, yüksek kesimlerde kar yüksekliği yarım metrenin üzerinde bulunuyor. İlkbaharın gelişiyle birlikte doğaya çıkarak bal üretecek arılar ise kar dolayısıyla kovanlarında yaşıyor. Bölgede oluşan kar yağışının yaz dönemlerinde bal üretimini artıracağını belirten Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın, kar altında kalan kovanlarında arılar için olumlu bir durum olduğunu söyledi.

"KAR YAĞIŞI BAL ÜRETİMİNİ ARTTIRACAK"
Ordu'da bal üretiminin yüksek olduğunun ve yağacak olan karla birlikte bu oranın artacağını ifade eden Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın, karın erken yağmasının da arıları dinlendirdiğini söyledi. Kar yağışının geç olmasından dolayı arıların yalancı bahar yaşadığını belirten Aydın, "Kar bu yıl biraz geç yağsa da, arıcılık ve bal üretimi için zamanında yağdı. Bu yıl kar yağışı biraz geç yağdığı için arılar birazcık yalancı bahar yaşadı. Yalancı bahara bağlı olarak, üretim yapmadan boş uçarak kendilerini yordular. Bu da yeni dönemde üretimi etkileyen bir durumdur. Kar yağışı hem arının yorulmasını engelleyen hem de toprağın suya doyarak ilk bahar yağmurları ile birlikte, çiçekli bitkilerin oranında artış yaşanmasına sebep olacaktır. Hal böle olunca da bal üretimi artacaktır" dedi.

"KAR KAPLI KOVANLAR DAHA SAĞLIKLI"
Arı kovanlarının kar altında kalmasının iyi bir durum olduğunu ifade eden Necati Aydın, "Arı kovanları kar altında kalırsa kovan içerisinde bulunan arılar daha rahat eder. Kar tüm kovanı kapladığı için onları soğuktan, ve rüzgardan koruyarak onlara bir yorgan görevi üstlenir. Bu şekilde olunca arı dışarı çıkıp boş yere uçarak kendini yormaz ve bahar aylarında daha çok çalışarak bal üretir" diye konuştu. 

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ