ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3279
EURO
6,0542
IMKB
62.336
ALTIN
219,530
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/13 ºC
Ankara-1/6 ºC
İstanbul7/12 ºC
İzmir8/14 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sessiz kahraman:İNCİR...
21 Ocak 2015 / 16:31
KAYBOLAN TOPRAKLARIN SESSİZ KAHRAMANI: İNCİR

 

 

Dünyada incir üretiminin merkezi olan Aydın’da hazırlanan “Kaybolan Toprakların Sessiz Kahramanı: İncir” projesiyle kalite ve rekolte kaybının nedenleri ve çözüm yolları araştırılacak.
Erbeyli ncir Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından Güney Ege Kalkınma Ajansı’na (GEKA) sunulan “Kaybolan Toprakların Sessiz Kahramanı: İncir” projesi 2014 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında desteklenmeye değer bulundu. Proje 2015 yılı Ocak ve Nisan aylarını kapsayan 3 aylık bir süreçte gerçekleştirilecek. Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Efeler, İncirliova ve Germencik Ziraat Odaları ile TARİŞ İncir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin ortak olarak yer aldığı projeyle incir üretiminde yaşanan kalite ve rekolte kaybına neden olan etkenlerin araştırılması amaçlanıyor.
İncir yetiştiriciliği yapılan bahçelerin büyük bölümünün 1950’li yıllarda sulu tarıma açılan ovadan sulama imkanının olmadığı dağlık ve eğimli arazilere doğru kaydığına işaret eden Erbeyli İncir Araştırma İstasyonu Müdürü Selim Arpacı, yaptığı açıklamada; “Bu alanların sadece çok az bir diliminde su ve toprak koruma önlemlerinin alınmış olması şu anda yıldan yıla yaşanan verim düşüklüğünün ve gelecekte karşımıza çıkması muhtemel sorunların habercisidir. İşleme ile doğal bitki örtüsünden tamamen arındırma gibi sürekli olarak toprağı fakirleştiren mevcut tarım faaliyetleri incir alanlarının erozyona maruz kalmasına neden olmuştur. Gerekli teraslamalar ile toprak koruma çalışmaları yapılmadığı için yağmur suları doğal eğimle akıp giderken toprağı da beraberinde götürmüştür. Tüm bu nedenlerden dolayı ekstrem iklim olaylarının yaşandığı üretim sezonlarında incirin kalite ve veriminde ciddi anlamda düşüşler yaşanmıştır” dedi.
İNCİRİN KALİTESİ EKOLOJİK KOŞULLARA BAĞLI
2007 üretim sezonunda yaşanan kuraklıkta 60 bin ton olan yıllık kuru incir rekoltesinin 35 bin ton olarak gerçekleştiğini anımsatan Arpacı, “Kuru incirin ürün kalitesi birebir yetiştiği bölgenin ekolojik koşullarına bağlıdır. Bu nedenle Aydın için, üretim yapılan alanların tarım mirası olarak değerlendirilip özel koruma alanlarına dönüştürülmesi, meyve kalitesini ve verimini olumsuz etkileyecek her türlü faaliyetin daha detaylı incelenip planlanması gerekmektedir. İklim değişikliği ile yapılan öngörülerde en olumsuz tablo yıllık yağış miktarındaki düşmeler ya da düzensizlikler ve artan yaz sıcakları ile ilimizin de sınırları içinde olduğu Ege ve Akdeniz bölgeleridir. Bu proje incirin iklimsel değişkenlikten en az düzeyde etkilenmesini alınacak tedbirler ve oluşturulacak politikalarla sağlayabilmek adına durum tespiti yapma, kamuoyu oluşturma ve eylem planı hazırlama konularında katkıda bulunacaktır” şekline konuştu.
İNCİRDE FARKINDALIK OLUŞTURULACAK
3 aylık proje çalışmasında incir üretiminde yaşanan sorunları ortaya koymayı hedeflediklerini kaydeden Arpacı, şöyle konuştu: “Proje çalışmalarımız kapsamında uzaktan algılama teknolojisi kullanarak İncirliova ve Germencik ilçesi sınırları içerisinde kalan alanlara ait eğim, bakı, rakım ve yüzey yağış akış haritalarının çıkartılarak incir yetiştiriciliği yapılan alanlardaki riskler ortaya koyulacak, bu alanlarda toprak ve su tutma çalışmaları ile ilgili strateji ve eylem planı belirlemek ve ilgili kamuoyunu bir araya getirmek için ‘İncir Bizi Çağırıyor’ isimli çalıştay yapılacak, belgesel ve fotoğraflarla görsel farkındalık oluşturulacaktır”

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ