ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3279
EURO
6,0542
IMKB
62.336
ALTIN
219,530
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/13 ºC
Ankara-1/6 ºC
İstanbul7/12 ºC
İzmir8/14 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bodrum'da, ''okuma etkinliği''...
21 Ocak 2015 / 16:38
BODRUM'DA ÖĞRENCİLERDEN OKUMA ETKİNLİĞİ.

 

 

Konacık Mahallesinde bulunan Cahit Özvezneci Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin yaklaşık bir aydır hazırlandıkları kitap okuma etkinliği gerçekleştirildi.
Öğrenciler tarafından seçilen proje ismi okul idarecileri ve öğretmenlerin rehberliğinde hazırlandı. Edebiyat tarihimizin unutulmaz yazar ve şairlerini yüzlerine taktıkları maskelerle temsil eden öğrenciler hazırladıkları programla diğer okullara örnek oldu.
Projede yer alan öğrencilerden Kardelen Coşkun temsil ettiği edebiyatçımızı şöyle tanıttı;
"Ben Gülten Dayıoğlu’nu temsil ediyorum. 1935 Kütahya doğumlu. Dışarıdan sınavlara girerek sınıf öğretmeni olmuş ve öykü ve roman yazmış" dedi.
Okul bahçesinde düzenlenen bir programda bazı öğrenciler şiir okudu. Törende projeye adını veren Gözde Altın isimli öğrenciye hediye verildi. Programın ardından Okul binasının girişinde hazırlanan Edebiyat Sokağı, “Bir Sayfada Sen Çevir” projesi hayata geçirildi. Hz. Mevlana, Necip Fazıl Kısakürek, Yunus Emre, Nazım Hikmet’in hayatı ve eserlerinden örneklerinden oluşan panolar dikkat çekti. Projede halen hastanede tedavi altında tutulan Yaşar Kemal’de unutulmadı.
Törenler açılışı yapılan Edebiyat Sokağının ardından okul öğrencileri ve öğretmenleri okul bahçesinde kitap okuma etkinliği gerçekleştirdi. Kimi banklara kimi zeytin ağaçlarının altına oturan öğretmen ve öğrenciler bir süre kitap okuyarak herkesi okumaya davet ettiler.
Kısa süre önce göreve başlayan Okul Müdürü Ahmet Karaboğa projenin amacını şu sözlerle açıkladı: "Biz öğrencilerimize okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla bu projeyi başlattık. Bu projede öğrencilerin emeği var, öğretmenlerin rehberliği var ve tüm öğretmen ve öğrencilerimiz tarafından bu proje benimsendi, uygulandı. Bu yüzden öğrencilerime çok teşekkür ediyorum. Çünkü kitap okumayan öğrencinin diğer derslerde başarılı olma şansı çok düşüktür. Biz toplum olarak az okuyan bir ülkeyiz. Kitap okumanın faydalarını anlatın dediğimizde insanlar bir saat içinde konuşabilir. Yaralarını anlatabilir ama en son okuduğun kitabın adını söyle dediğimde kesinlikle bir cevap alamıyorum. Okul olarak biz Cahit Özvezneci Ortaokulu olarak okuyan okul olmak istiyoruz. Bu yüzden bu projemizi başlattık." dedi.
Müdür Karaboğa 2. Dönem de projemizi devam ettireceklerini sözlerine ekledi.

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ