ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2805
EURO
5,9933
IMKB
62.336
ALTIN
217,245
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/12 ºC
Ankara3/9 ºC
İstanbul8/13 ºC
İzmir9/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yanlış sünnete tazminat...
21 Ocak 2015 / 17:11
BATMAN BÖLGE İDARE MAHKEMESİ'NİN KOZLUK İLÇESİNDE YAKLAŞIK 5 YIL ÖNCE DÜZENLENEN TOPLU SÜNNET ŞÖLENİ SIRASINDA PENİSİ FAZLA KESİLEN 6 YAŞINDAKİ M.Ç.'NİN AİLESİNE 600 BİN LİRALIK MANEVİ TAZMİNAT KARARI, DANIŞTAY TARAFINDAN ONANDI.

 

 

Kozluk ilçesinde Valilik ve TPAO'nun 10 Haziran 2010 tarihinde düzenlediği sünnet şöleninde, penisi fazla kesilen M.Ç.'nin ailesinin açtığı maddi ve manevi tazminat davasında, Batman Bölge İdare Mahkemesi, sadece aileye 600 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Bu karar, Danıştay tarafından da onandı. Ailenin talep ettiği maddi tazminatın karşılanmadığını belirten avukat Orhan Acar, daha önce Sağlık Bakanlığı'na 2.5 milyon liralık tazminat davası açtıklarını belirterek, "Batman Bölge İdare Mahkemesi, sadece ailenin manevi tazminatı için 600 bin lira verilmesini kararlaştırmıştı. Bu da ailenin üzüntüsünün telafisine yönelikti. Amacımız ileride ergenlik çağında tedavi olabilecek çocuğun masraflarının ilgili kurum tarafından karşılanmasıdır. Bu nedenle aileye tazminat davası için yeniden kararın düzeltme talebinde bulunacağız. Aksi takdirde davayı Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağız" dedi.

M.Ç.'nin ailesinin ilerde çocuklarının tedavisi için maddi imkanlarını bulunmadığını kaydeden avukat Acar, "10 Haziran 2010 tarihinde M.Ç. sünnet edildiğinde yanık merhemiyle eve gönderiliyor. Olaydan üç gün sonra durumun farkına varılıyor. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavisi yapılan çocuğun ileride ameliyat olabileceği belirtiliyor. Aile haklı olarak maddi tazminat istiyor. Danıştay 15'nci Dairesi'nin, Batman İdare Mahkemesi'nin kararını onamasına itiraz ediyoruz. Bu kararın düzeltilmesini bekliyoruz. Çünkü ailenin maddi durumu yok. Bu davanın Danıştay'dan düzeltilmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı. 

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ