ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2959
EURO
5,9997
IMKB
62.336
ALTIN
227,791
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/15 ºC
İzmir4/17 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyeli aile İzmir'de...
23 Ocak 2015 / 16:47
SAVAŞTAN KAÇIP İZMİR'E SIĞINAN SURİYELİ SEKSEN AİLE, İZMİR'DE BOŞ BULDUKLARI ARAZİYİ NAYLON ÇADIRLA ÇEVİRİP ZOR KOŞULLARDA YAŞIYOR.

 

 

Çadırlarda sobaları, ağaçlarda salıncakları, ateş üstünde çaylarıyla yeni hayatlarını güzelleştirmeye çalışan Suriyelilerin en büyük eksiği, ülkelerindeki barış umudu. 

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin bir kısmı, Ödemiş-Torbalı-İzmir Karayolu üzerinde Torbalı ilçesine bağlı Taşkesik mevkisinde yaşamaya başladı. Yaklaşık 80 ailenin bulunduğu arazinin bir kısmında Araplar, bir kısmında Kürtler yaşıyor. Kimi para kazanmak için mandalina ve pırasa toplamaya giderken, kimi de iş bulamamaktan şikayetçi oluyor. Bulundukları yerde su olmadığı için Suriyeli kadınlar ellerinde bidonla ana yoldan karşıya geçip su doldurmaya gidiyor. Kış aylarında üşümemek için çadırlara soba kuran Suriyeliler, umutları olmasa da savaş biterse ülkelerine geri döneceklerini, savaşla kıyaslandığında İzmir’deki hayatlarından memnun olduklarını söylüyor. Savaşın çocukları ise ayaklarındaki terlik, ağızlarındaki şekerle yeni hayatlarına gülümsemeye çalışıyor. Çocukların yardım yapıldığı sırada yiyecekleri kapma yarışı, yaşanılan sefaleti gözler önüne seriyor.

“YETER Kİ BİZİ BURADA BARINDIRSINLAR”
Ailesiyle birlikte Taşkesik mevkisinde yaşayan Ferit Şeyh, yaşadıkları yerin yakınında iş imkanı bulduğunu, ailesiyle birlikte mandalina toplamaya giderek geçinmeye çalıştıklarını söyledi. Çalıştıkları için rahat olduklarını belirten Ferit Şeyh, “Allah devletten razı olsun. Yeter ki bizi burada barındırsınlar. Bize başka yer verirlerse elbette olur ama gittiğimiz yerde çalışabileceksek gidebiliriz. İş yoksa gidemeyiz” dedi.

“DURUMUMUZ ZULÜMDEN DAHA KÖTÜ DEĞİL”
IŞİD’in acımasızca insanları katlettiği haberini alınca Kobani’deki köylerinden kaçtıklarını ifade eden Ferih Şeyh, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz zulümden kaçtık. Buradaki durumumuz zulümden daha kötü değil. En azından zulüm altında değiliz. Hayatımızı kurtarmak için burada barınıyoruz. Burada yeni bir hayat kurduk. Yardım eden de oluyor.” Arazide kalan diğer Suriyeliler, yiyecek, su ve iş bulmakta zorlandıklarını, yardımlarla yaşamaya çalıştıklarını belirttiler. 

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ