ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2769
EURO
5,9840
IMKB
62.336
ALTIN
217,184
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/12 ºC
Ankara3/9 ºC
İstanbul8/13 ºC
İzmir9/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denizden bakın neler çıktı...
25 Ocak 2015 / 17:17
EMİNÖNÜ'NDE, DENİZ KİRLİLİĞİNE DİKKAT ÇEKMEK İSTEYEN 4 DALGIÇ, DENİZE DALARAK TEMİZLİK YAPTI. DALGIÇLARIN DENİZİN DİBİNDEN ÇIKARDIKLARI ATIKLAR GÖRENLERİ ŞAŞKINA ÇEVİRDİ.

 

 

Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği, deniz kirliliğine dikkat çekmek için Eminönü’nde önemli bir etkinliğe imza attı. Dernek üyesi 4 dalgıç, dalgıç kıyafetlerini giydikten ve hazırlıklarını tamamladıktan sonra denize daldı. 4 dalgıç yaklaşık bir saat boyunca denizin altında temizlik yaptı. Dalgıçlar, topladıkları atıkları çuvallara koyarak kıyıya çıkardı. Dalgıçlar tarafından çıkartılan çuvallar dolusu atıkların içinde alkol ve soda şişeleri, metal kutular, plastik bardak ve pet şişeler, ayakkabı, çanta, poşet ve bıçak çıktı. Sualtından çıkarılanların arasında ise araba lastikleri, akü ve bisiklet dikkat çekti. Aküyü çıkarmayı başaran dalgıçlar, bütün uğraşlara rağmen lastik ve bisikleti çıkaramadı.

Dalgıç Harun Süer, denizin çok kirli olduğunu belirterek, “Halkın attığı atık çok az. Deniz araçlarından atılan şeyler var. Genel olarak çok kirli” dedi.

Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği Koordinatörü Hakan Tiryaki, ekiplerin katı atıkları toplayıp sergilediğini belirterek, “Klozetten tutun takma dişe kadar çok şey çıkardık. İnsanlar denize atılan şeyin kaybolduğunu zannediyor. Hayır. Aşağıda gördüğünüz gibi kalıyor. Suda eriyen aspirin gibi çözülüp çevresini zehirliyor” diye konuştu.

“DENİZİN ALTI KORKU FİLMİ PLATOSU GİBİYDİ”
“Hayat yok suyun altında” diyen dalgıç Emrah Hamşioğlu, “Denizcilerin, teknecilerin attığı malzemeler var. Akü, ağır metal. Bir bisiklet vardı onu çıkaramadım. Hayat yok suyun altında. Balık yoktu, canlı hiçbir şey yoktu. Korku filmi platosu gibiydi denizin altı” dedi. 

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ