ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3279
EURO
6,0542
IMKB
62.336
ALTIN
219,530
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/13 ºC
Ankara-1/6 ºC
İstanbul7/12 ºC
İzmir8/14 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnternet yasası ile ilgili açıklama...
25 Ocak 2015 / 18:15
ULAŞTIRMA, HABERLEŞME VE DENİZCİLİK BAKANI LÜTFİ ELVAN, YENİ İNTERNET YASASININ ULUSAL GÜVENLİK VE KAMU DÜZENİYLE ALAKALI OLDUĞUNU AÇIKLADI.

 

 

AK Parti Çorum il Başkanlığı 5. olağan kongresi için kente gelen Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan, Çorum Valiliğini ziyaret etti. Bakan Elvan, burada gazetecilerin yeni internet yasası ve yasa dışı dinlemelerle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yeni internet yasası ile yeni yasaklar gibi aslı astarı olmayan gerçekle hiç bağdaşmayan hükümeti tamamıyla karalamaya yönelik bir takım marjinal gruplar tarafından haberler yapıldığını dile getiren Bakan Elvan, “Bunların kesinlikle gerçekle ilgisi yoktur. Şu anda meclis gündeminde olan tek maddelik internetle ilgili husus ulusal güvenliğimiz ve kamu düzeniyle alakalı. Eğer ulusal güvenliğimizi tehdit eden herhangi bir hadise internet ortamında sosyal medyada vuku bulması halinde ulusal güvenliğimizi ilgilendirmesi nedeniyle ilgili bakanlığın bu hususu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına bildirmesi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının ise Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne bildirerek geçici süre engellenmesi sağlanacak. Ama öncelikli olarak burada içeriğin çıkarılması istenecek. İçeriği çıkarılmaması halinde diğer tedbirler uygulanabilecek. Ama eninde sonunda mutlaka mahkeme kararı arıyoruz. Bu geçici bir karardır. İnterneti yasaklama gibi husus kesinlikle söz konusu değildir. 24 saat içerisinde ilgili taraf mahkemeye başvuracak. Mahkeme kararı ne ise ona göre hareket edecektir” dedi.

Tüm gelişmiş ülkelerde ulusal güvenlikle ilgili her hadisenin bu çerçevede ele alındığına dikkat çeken Bakan Elvan, “Hatta bizden daha katıdır. Bazı ülkelerde mahkeme kararı bile olmadan uygulama yapılabilmektedir. Diğer taraftan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne baktığınız zaman ulusal güvenlikle ilgili hususlarda 10 maddesinde gerekli tedbirler alabileceğinizi ifade etmektedir. Yine Avrupa Konseyi’nin kararlarına baktığınızda ulusal güvenlikle ilgili hadiselerde kısıtlama yetkisi verilmektedir. Ama biz her halükarda mahkememe kararını arıyoruz. Böyle bir şey söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Bugün kendisine bakanlar ve başbakanın kendileriyle ilgili haberlere erişimi engelleyecekleri yönünde bir bilgi aktarıldığını anlatan Bakan Elvan, “Bugün arkadaşlarımızın bana aktardığı başka bir haber de bakanlar ve Başbakan kendisiyle ilgili haberlerin erişimini engelleyebilecekler. Böyle bir şey yok. Okumamışlar bile. Maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Açıp o teklifi okusalardı bunu böyle söylemezlerdi. Belki okudular art niyetli olarak bunu yapıyorlar. Burada mesele kamu düzeni ve ulusal güvenlik bunu açıkça ortaya koyuyoruz. Mesela benimle ilgili bir yazı yazılacak ve ben bunu engelleyeceğim böyle bir şey söz konusu değil. Ama hükümeti karalamaya yönelik bir girişimden ibarettir" şeklinde konuştu.

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ