ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3448
EURO
6,0689
IMKB
62.336
ALTIN
219,849
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın6/14 ºC
Ankara3/6 ºC
İstanbul6/10 ºC
İzmir9/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Buğday saplarından eşyalar...
26 Ocak 2015 / 19:07
BUĞDAY SAPLARINI ÖREREK ÇEŞİTLİ EŞYALAR YAPAN HATAYLI NİYAZİ KÖLEOĞLU, MESLEĞİNİ ÖĞRENMEK İSTEYENLERİN TÜM MASRAFLARINI KARŞILAMAYA HAZIR OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

 

 

Altınözü ilçesine bağlı Altınkaya Mahallesi'nde Fatma Köleoğlu (65) ile birlikte geleneksel el sanatı olan sepet örücülüğünü yaşatmaya çalışan Köleoğlu (80), 56 yıldan bu yana bu işi yaptığını belirtti. Daha önce çiftçilikle geçimini sağladığını söyleyen Köleoğlu, bir merakla başladığı sepet örücülüğünde adeta iğneyle kuyu kazarak çok iyi noktalara geldiğini kaydetti.

Altınkaya Mahallesi'ndeki herkesin bu işi bildiğini, ancak kimsenin kendisi gibi sabır gösterip devam etmediğini ifade eden Köleoğlu, emeğinin karşılığını geç de olsa almaya başladığını söyledi.

Buğday zamanı kendi tarlasından en iyi sapları toplayarak ayırdığını belirten Köleoğlu, “Özenle topladığım sapları, evde kökboyalarıyla değişik renklere boyuyorum. Daha sonra bunları büyük bir sabır ve emekle örüp, sepet, çanta ve duvar süsü yapıyorum. Yıllardır bu şekilde el emeği göz nuru ile yaptığım ürünlerle ailemin geçimini sağladım. Bütün her şeyimi buğday sapına borçluyum. Şu an Türkiye'nin hemen hemen her iline gidip fuarlara katılıyorum. Kentimi farklı yerlerde tanıtmaya çalışıyorum. Çalışma aşkım asla bitmedi. Sıkılmadan bir gün bile 'of' çekmeden sapları örüp güzel eserler ortaya çıkarıyorum. Bazen kendimi kaybedip hiç uyumadan bu işi yapıyorum.”

Mesleğini çocuklarına öğrettiğini ifade eden Köleoğlu, yarım asırdır yaptığı iş sayesinde ününün sınırları aştığını, 2003 yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan kendisine 'sepet örücüsü' kartının verildiğini kaydetti.
Yaptığı eserlerle Yunanistan, Bulgaristan, İran, Irak, Fransa başta olmak üzere Suudi Arabistan'a gittiğini anlatan Köleoğlu, birçok ülkeden davet aldığını belirtti.

Kendisinin ölümünden sonra bu sanatın yok olmasından korktuğunu vurgulayan Köleoğlu, “Bu sanatı yok olmaması için yeni nesile öğretmek istiyorum. Gelecek kursiyerlerden hiçbir para istemiyorum. Ayrıca onlara yemeklerinin yanı sıra kalacak yer vermeye de hazırım. Tek isteğim bu sanatın benden sonra da devam ettirilmesi” diye konuştu.

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ