ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2805
EURO
5,9933
IMKB
62.336
ALTIN
217,245
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın8/12 ºC
Ankara3/9 ºC
İstanbul8/13 ºC
İzmir9/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
13 İlde yasa dışı dinleme operasyonu...
27 Ocak 2015 / 17:14
İZMİR MERKEZLİ 13 İLDE PARALEL YAPI İDDİALARI KAPSAMINDA DÜZENLENEN YASA DIŞI DİNLEME OPERASYONUNDA, ÇOK SAYIDA EMNİYET MENSUBU GÖZALTINA ALINDI.

 

 

İzmir merkezli 13 ilde paralel yapı iddiaları kapsamında düzenlenen yasa dışı dinleme operasyonlarında ayrıntılar belli oldu. Gözaltına alınanlar arasında Amir Haldun Çabuk, Amir Tarkan Kolik, Komiser Remzi Fatih Burcu, Polis Memuru İsmail Şahin, Komiser Hüseyin Gültekin, Emekli Polis Memur İsmail Şahin, Emekli Polis Memuru Erdoğan Altay, Polis Memuru Ahmet Yıldırım, Komiser Yardımcısı Selçuk Küçükarslan, Polis Memuru Ahmet Akpınar, Polis Memuru Hasan Say olduğu bildirildi.

Operasyon İzmir merkezli 'Adıyaman, Ankara, Denizli, Erzurum, Hakkari, İstanbul, Kırklareli, Malatya, Muş, Trabzon, Şırnak, Yalova illerinde gerçekleştirilen operasyonların başlamasında gazeteciler, rektörler, emniyet müdürleri, futbol federasyonu etki yetkilileri, üst düzey askeri yetkililerin şikayetinin olduğu öğrenildi. 

İzmir merkezli 13 ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltıların devam edeceği, İzmir’de 11, toplamda 26 kişinin gözaltına alınacağı bildirildi. Öte yandan operasyon yapılan diğer illerdende gözaltına alınanlar İzmir’e getirilecek.

BAŞSAVCILIKTAN FLAŞ AÇIKLAMA 

Operasyona ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da açıklama yaptı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada da 26 emniyet mensubu hakkında yakalama kararı çıkartıldığına dikkat çekildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde suç tarihinde görevli olan bir kısım personel tarafından aralarında kamu kurumlarında görevli olan bazı memurların, üniversite üst düzey yöneticilerinin ve üst düzey askeri personelinde bulunduğu toplam 92 kişinin farklı isim ile meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatları ile 2009-2010-2011-2012 ve 2013 yılları arası yasaya aykırı olarak usulsüz dinlendiklerinin yapılan denetimlerde tespit edilerek Cumhuriyet Başsavcılığımıza bildirilmesi üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca başlatılan soruşturma kapsamında toplanan delillere göre haklarında yeterli şüpheye ulaşılan, aralarında rütbelilerinde bulunduğu ve bir kısmı değişik illerde görev yapmakta olan 26 emniyet personeline yönelik olarak 27/01/2015 tarihi itibari ile gözaltına alınma talimatı verilmiş olup, konuya ilişkin soruşturma devam etmektedir." 

"BU DEFA GİZLİLİK KARARI VAR" 

Gözaltına alınan emniyet mensuplarından bir kısmının Avukatı İsmail Hakkı Küçük, operasyonun yasa dışı dinleme iddialarıyla yapıldığını ancak bu defa avukatlara dosya suretleri verilemeyeceğii faide ederek şunları söyledi: “Şu anda şehir dışından getirilecek olan bazı kişiler var. Benim müvekkillerimden bir tanesi de Fatih Remzi Burcu da gözaltına alındı. Ankara’da Hüseyin Gültekim komiserim gözaltına alındı. Burada Amir Haldun Çabuk müvekkilimle nezarette görüştüm. Benim müvekkilim dışında da polisler var. Bu defa gizlilik kararı var. Avukatlara da dosyaları inceletmeyecek ve suret vermeyecekler. Dar kapsamlı olacak, bu sefer iyi çalışmış şube. Yine bir algı operasyonu var. Bakalım bu sefer ne gibi suçlamalar var. Hikayeden, uyduruk bir operasyon sonuçlarını bende çok merak diyorum şahsen. İzmir’de toplam 11 kişi gözaltına alınacak, şu anda 6 kişi alındı. Memur neredeyse o ilde operasyon yapılıyor. Halbuki hepsine alo deseler adamlar gelecek. Hepsi adresinde duruyor.”

9 polis aranıyor

Paralel yapının yasa dışı dinlemelerine yönelik bir operasyon daha yapıldı. 26 polis hakkında gözaltı kararı çıkarılırken, henüz bunlardan 17’si gözaltına alındı.

"yasa dışı dinleme" yaptıkları iddia edilen emniyet mensuplarına yönelik, İzmir merkezli 11 ilde operasyon gerçekleştirildi. Aralarında 1. Sınıf emniyet müdürlerinin de bulunduğu 26 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılırken, şüphelilerin ikametlerinde de aramalar yapıldı.

Operasyonda 17 kişi gözaltına alınırken, 9 kişinin aranmasına ise devam ediliyor. 17 şüphelinin İzmir dışında olanları da bu şehre sevk edildi.
 

Erzurum'da 2 komiser gözaltına alındı

İzmir merkezli 11 ilde, "yasa dışı dinleme yaptıkları" iddia edilen emniyet mensuplarına yönelik bu sabah eş zamanlı yapılan operasyonlar kapsamında Erzurum’da iki komiser gözaltına alındı.

Daha önce İzmir’de çalıştıkları ve tayinle Erzurum’a geldikleri öğrenilen iki komiser, sabah saatlerinde gözaltına alındı. İki komiser soruşturmanın yürütüldüğü İzmir’e uçakla gönderildi. Şüpheli iki komiserin, İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde görev yaptıkları dönemde kamu görevlileri, gazeteci ve işadamlarını savcılığa bildirdikleri sahte isimlerle dinledikleri ileri sürüldü.

İHA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ